Історичний момент: Україна офіційно стала кандидатом в члени ЄС

Історичний момент: Україна офіційно стала кандидатом в члени ЄС

Україна отримала офіційний статус кандидата у члени Європейського Союзу після того, як 27 лідерів блоку підтримали її на саміті у Брюсселі, пише Euronews.

Молдова також набула статусу кандидата, а Грузія залишилася у списку в очікуванні реформ, спрямованих на забезпечення політичної стабільності країни.

«Це історичний момент, – сказав президент Європейської ради Шарль Мішель. – Сьогодні знаменується вирішальний крок на вашому шляху до ЄС».

Потім Мішель привітав президента України Володимира Зеленського та президента Молдови Майю Санду та додав, що «наше майбутнє разом».

Статус кандидата — це значною мірою символічне позначення, яке означає, що обрана країна перебуває на шляху до початку тривалого, складного та часто болісного процесу вступу. Кандидатура не гарантує автоматично початок переговорів, не кажучи вже про їхнє завершення. За останні десятиліття Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія та Туреччина набули статусу кандидатів з дуже обмеженим прогресом на шляху до членства. Туреччина здобула титул ще у грудні 1999 року.

Незважаючи на символізм, цей статус є геополітичною перемогою України, яка до початку цього року не вважалася вірогідним претендентом на вступ до ЄС. Цей крок також сприймається як відповідь на спробу Росії відновити свою сферу впливу.

Єврокомісія висунула сім ключових реформ, які Україна має провести до кінця року. До списку входять призначення суддів Конституційного суду, боротьба з корупцією та відмиванням грошей, захист національних меншин та реалізація закону, спрямованого на стримування надмірного впливу олігархів на економіку.

Очікується, що до кінця року Комісія відзвітує перед Європейською радою про темпи реформ, що проводяться Україною та Молдовою, а також Грузією, якій на пізнішому етапі може бути надано статус кандидата. Лідери ЄС будуть використовувати цей звіт для визначення наступного кроку, який може включати докладнішу дорожню карту для початку офіційних переговорів. Усі основні кроки у політиці розширення вимагають одноголосного голосування держав-членів.

Переговори про приєднання розділені на 35 розділів та згруповані у шість основних блоків: основи; внутрішні ринки; конкурентоспроможність та інклюзивне зростання; зелений порядок денний та сталий розвиток; ресурси, сільське господарство та згуртованість; та зовнішні відносини.

Комісія вже попередила, що весь процес ґрунтується на заслугах і може бути «зворотнім, якщо основні умови більше не виконуються».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *