Україна офіційно подала заявку на прискорений вступ до НАТО

Україна офіційно подала заявку на прискорений вступ до НАТО

Україна в п’ятницю офіційно подала запит на «прискорений вступ» до НАТО, оголосив президент Володимир Зеленський — у відповідь на офіційну анексію Росією чотирьох українських областей. Про це повідомляє Politico.

«Де-факто ми вже пройшли свій шлях в НАТО. Де-факто ми вже довели взаємосумісність зі стандартам и Альянсу, вони реальні для України, реальні на полі бою і в усіх аспектах нашої взаємодії.

Ми довіряємо одне одному, ми допомагаємо одне одному, і ми захищаємо одне одного. Це і є Альянс. Де-факто. Сьогодні Україна подає заявку, щоб зробити це де-юре. За процедурою, яка відповідатиме нашому значенню для захисту всієї нашої спільноти. У пришвидшеному порядку», — сказав президент.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив незмінну позицію Альянсу про те, що він відкритий для нових членів, але ухилився від прямої підтримки заявки України.

«Кожна демократія в Європі має право подати заявку на членство в НАТО, і союзники по НАТО поважають це право, і ми знову і знову заявляємо, що двері НАТО залишаються відкритими», — сказав Столтенберг журналістам у Брюсселі.

Він додав, що члени НАТО нещодавно підтвердили на саміті в Мадриді, що вони «підтримують право України обирати свій власний шлях, вирішувати, частиною яких механізмів безпеки вона хоче бути». Однак Столтенберг прямо сказав, що Альянс зосереджений на війні.

«Рішення про членство, звичайно, мають прийняти всі 30 союзників, і ми приймаємо ці рішення консенсусом, — сказав він. — Зараз ми зосереджені на наданні негайної підтримки Україні, щоб допомогти їй захиститися від російського жорстокого вторгнення».

У 2008 році члени НАТО пообіцяли, що Україна з часом стане членом альянсу. Але оскільки цей процес з роками застопорився, здавалося дедалі малоймовірним, що заявка України стане реальністю. Але війна Росії перевернула геополітичний ландшафт, знову відкривши питання про можливе членство України.

Перед тим, як Росія широко вторглася в Україну в лютому, Москва вимагала від Києва зобов’язуючих гарантій не приєднуватися до очолюваного США безпекового альянсу, і використала відмову від гарантій як привід для початку вторгнення.

У своїх коментарях Столтенберг попередив, що мобілізація свіжих військ Путіним, його «бряцання ядерною зброєю» та незаконна анексія є «найсерйознішою ескалацією з початку війни». Але, сказав глава НАТО, «ніщо з цього не свідчить про силу — це свідчить про слабкість».

«Це визнання того, що війна йде не за планом і що Путін повністю провалив свої стратегічні цілі», — сказав Столтенберг.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *