9 Травня, 2025

Україна піднялася у світовому рейтингу свободи преси, попри велику війну

Попри повномасштабне вторгнення Росії в Україну, у 2024 році країна піднялася на 18 позицій у рейтингу свободи преси Reporters Without Borders, посівши 61 місце, повідомляє UNITED24 Media.

Україна піднялася у світовому рейтингу свободи преси, попри велику війну

Українські ЗМІ зіткнулися з численними викликами, пов’язаними з повномасштабним вторгненням Росії у 2022 році. Окрім фізичної боротьби за свої міста та мирних жителів, Україна перебуває на передовій інформаційної війни проти російської дезінформації.

Щорічний рейтинг «Репортерів без кордонів» порівнює свободу преси в 180 країнах. Рейтинг публікується до Всесвітнього дня свободи преси 3 травня. Рейтинг за 2024 рік показав, що, попри виклики воєнного часу, Україна просунулася в медіасфері, посівши 61-е місце, піднявшись на 18 позицій з попередньої 79-ї позиції у 2023 році.

Хоч війна є основною темою щоденних новин, українські ЗМІ продовжують також висвітлювати соціальні проблеми та відіграють важливу роль у викритті корупції в еліті країни, попри тиск. Напади Росії по всій країні перетворили всіх журналістів в Україні на журналістів війни. Попри те, що він покращився порівняно з 2023 роком, піднявшись зі 179-ї сходинки до 142-ї, показник безпеки залишається найбільшою проблемою.

Як додає Suspilne, лідерами у світовому рейтингу стали Норвегія, Данія, Швеція, Нідерланди, Фінляндія, Естонія, Португалія та Ірландія. Це єдині країни світу, які продемонстрували цього року «добрі» показники свободи слова. Торік до цього списку належала також Литва.

Свобода преси піддається випробуванням в Угорщині, Мальті та Греції — трьох країнах ЄС з найнижчим рейтингом. У світовому рейтингу вони посіли 67, 73 та 88 сходинку відповідно. «Задовільною» є ситуація у 33 країнах — здебільшого у більшості країн Західної та Центральної Європи, зокрема Литві та Латвії (12 і 13 позиція відповідно), Канаді, Австралії, Тайвані, Південній Африці, а також Молдові (31 позиція) та інших.

Україна піднялася у світовому рейтингу свободи преси, попри велику війну

«Проблематичною» RSF оцінила ситуацію у 50 країнах, зокрема в Італії та Польщі (46 та 47 позиція), США (55 місце), Румунії та Угорщині (49 та 67 місце). У цю ж категорію потрапила Україна. Ще у 49 країнах ситуація оцінена як «складна». Серед європейських країн сюди потрапили лише Сербія, Албанія та Грузія (98, 99 та 103 місце відповідно).