Український борщ внесли до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Український борщ внесли до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Культурне агентство ООН у п’ятницю внесло культуру приготування борщу в Україні до свого списку культурної спадщини, що перебуває під загрозою зникнення. До цього кроку наполягав Київ, але проти різко виступала Москва, пише Times of Israel.

Україна вважає борщ національною стравою, хоча його також вживають у Росії, інших країнах пострадянського простору та Польщі. Він також поширений у ашкеназькій єврейській кухні, де теж відомий як борщ.

Культуру приготування українського борщу «сьогодні комітет ЮНЕСКО вніс до списку нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони».

Рішення було схвалено після прискореного процесу, спричиненого вторгненням Росії в Україну та «негативним впливом на цю традицію», спричиненим війною, заявили в ЮНЕСКО.

Київ привітав цей крок, а міністр культури України Олександр Ткаченко заявив у Telegram, що «Перемога у війні за борщ – наша!… Пам’ятайте та будьте певні – як у війні за борщ, так і в цій війні ми переможемо».

Додавання культури борщу до списку ЮНЕСКО має на меті мобілізувати увагу, щоб забезпечити збереження культури страви, незважаючи на ризики для її існування. Комітет зазначив, що війна «поставила під загрозу життєздатність» супової культури в Україні.

«Переміщення людей [становить загрозу]… оскільки люди не можуть не лише готувати чи вирощувати місцеві овочі для борщу, а й збиратися разом… що підриває соціальний та культурний добробут громад».

Прес-секретарка МЗС Росії Марія Захарова розкритикувала цей крок як спробу зробити борщ принадлежністю «одного народу… одної національності… Це ксенофобія», — сказала вона.

Але ЮНЕСКО зазначило, що український борщ є лише версією страви, популярної в інших країнах, і є невід’ємним у повсякденному житті країни.

«Український борщ — національний варіант борщу, який споживають у кількох країнах регіону — є невід’ємною частиною життя української сім’ї та громади».