Одразу чотири українських фільми потрапили в офіційні кваліфікаційні списки для номінації на нагороди 96-ї премії «Оскар». Фільм «20 днів у Маріуполі» опинився у двох списках кіноакадемії: у списку Документальних повнометражних фільмів і як претендент від України в категорії Міжнародних фільмів. Про це розповідає Hromadske.
«20 днів у Маріуполі» — документальна робота режисера та воєнного кореспондента Мстислава Чернова. У березні 2022 року він разом зі своїм колегою Євгеном Малолєткою були останніми із цивільних журналістів, які лишалися в Маріуполі, що опинився у блокаді російських військ. З документації подій першого місяця повномасштабного вторгнення Чернов створив повнометражний фільм. У 2023 році він отримав, зокрема, нагороду глядачів на американському фестивалі незалежного кіно «Санденс» і головний приз фестивалю Docudays UA.
У категорії Документальних повнометражних фільмів також українська стрічка «Гартовані гнівом» від режисерів Лесі Калинської та Руслана Батицького. Цей фільм про стосунки двох людей від Революції гідності до повномасштабного російського вторгнення, де особиста історія героїв за дев’ять років розповідається в контексті історії України.
Ще один фільм у категорії — «Звідки куди», який зняв польський режисер Мачек Хамела в українській ко-продукції під час повномасштабного вторгнення. Знята в вигляді роуд-муві, стрічка показує початок повномасштабного вторгнення, включно з евакуацією цивільних, добровольців на блокпостах.
Остання стрічка виробництва України в списку — «Батьківщина», знята білорусько-українським режисером Олександром Міхалковічем та білоруською режисеркою Ганною Бадзякою. «Батьківщина» розповідає про режим самопроголошеного президента Олександра Лукашенка, насильний призов до білоруської армії, та про протести 2020 року в країні.
Церемонія нагородження відбудеться 11 березня 2024 року о 15:00 за тихоокеанським часом у театрі «Долбі» у Голлівуді. Кваліфікаційні списки, як повідомляє Hromadske, лише перший етап у відборі, та їх можна вважати лонглистами.