19 Квітня, 2025

Кожен третій українець вважає, що треба обмежити права співгромадян за кордоном

У рамках дослідження «Правосуддя в контексті російської збройної агресії», проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», було отримано результати щодо розуміння українцями загальної ситуації в країні, реінтеграції біженців та людей з тимчасово окупованих територій України, та майбутнього країни.

Кожен третій українець вважає, що треба обмежити права співгромадян за кордоном

За результатами опитування, 78% респондентів вважають, що економічна ситуація в країні за останній рік погіршилася, 6% — що вона покращилася, ще 13% — що вона не змінилася.

59% вказали на негативні зміни в матеріальному становищі сім’ї, при цьому для 36% стан речей не змінився, для 4% – змінився на краще. Половина респондентів відзначили погіршення почуття впевненості в завтрашньому дні та політичної ситуації в країні. У динаміці порівняно з листопадом 2022 року показники погіршення ситуації суттєво зросли. Для чверті опитаних у цих сферах нічого не змінилося, ще 15% відзначають покращення.

Думки респондентів щодо доцільності підтримки українців за кордоном розділилися: 40% вважають, що підтримку потрібно надавати, 57% – що не потрібно. Про потребу підтримки часто говорить молодь, а також мешканці деокупованих, прифронтових територій та зон бойових дій.

На думку більшості респондентів, держава вже має впроваджувати заходи щодо підтримки та налагодження контакту з населенням, яке залишилося на окупованих територіях. 47% вважають, що такі ініціативи мають бути спрямовані лише на тих, хто підтримує Україну, 40% — на всіх, хто залишився на окупованих територіях. 8% вказали, що такі заходи не є пріоритетними, ще 3% вважають, що держава взагалі не повинна витрачати на це ресурси.

54% респондентів вважають, що не потрібно застосовувати обмеження прав (право голосу, обіймати певні посади, вести господарську діяльність) для мешканців окупованих територій, ще 43% мають протилежну думку. Про доцільність обмеження прав громадян України, які виїхали за кордон, вказали 29% респондентів, проти такої ініціативи – 68%.

Понад 90% респондентів вважають, що Україна має спільне майбутнє з жителями окупованих у 2022 році територій. 83% респондентів бачать спільне майбутнє з жителями окупованих у 2014 році Криму та Донбасу.

Кожен третій українець вважає, що треба обмежити права співгромадян за кордоном

Про необхідність загальнонаціональної дискусії між представниками різних регіонів України щодо формату спільного майбутнього після звільнення окупованих територій зазначають 83% респондентів, ще 14% мають протилежну думку. На думку 48%, дискусію слід починати після закінчення війни, тоді як 32% респондентів вважають, що процес має початися зараз. Ще 19% вказали, що обговорення варто починати після стабілізації ситуації на фронті.