9 Травня, 2025

Прощавай, Пушкін: українці змінюють російські назви вулиць та зносять пам’ятники

Початок повномасштабної війни прискорив спроби України видалити імена відомих російських і радянських діячів зі станцій метро, ​​вулиць і пам’яток, пише Stripes.

Прощавай, Пушкін: українці змінюють російські назви вулиць та зносять пам'ятники

Відтоді, як 24 лютого президент Росії Володимир Путін розпочав широкомасштабну війну проти їхньої країни, українці усвідомили важливість утвердження власної історичної спадщини. Схоже відлуння є в американських дебатах про видалення статуй Конфедерації, переоцінку американської колоніальної історії та відмову від расистських пережитків минулого.

Майже скрізь в Україні можна знайти спогади про російське та радянське панування. Вулиця в Бучі названа на честь Олександра Пушкіна, поета, якого росіяни шанують як свого Шекспіра. Письменник XIX століття Микола Гоголь, який народився в Україні, але Росія назвала його одним із найбільших авторів, оскільки писав російською, стоїть на п’єдесталі одного з головних бульварів Дніпра. На самому бульварі — хоча кілька років тому його перейменували на честь видатного українського історика — досі є принаймні одна кам’яна дошка, яка свідчить, що колись це був проспект Карла Маркса.

Прощавай, Пушкін: українці змінюють російські назви вулиць та зносять пам'ятники

Зусилля щодо відновлення культурної спадщини України останніми тижнями набрали обертів. Мер Миколаєва повідомив у суботу в Telegram, що меморіал Пушкіну зняли, оскільки, за його словами, він потребує захисту від вандалів. Київський метрополітен заявив, що буде перейменовано п’ять станцій, у тому числі зупинку на площі Льва Толстого, а міська влада Харкова проголосувала за перейменування трьох вулиць і цілого мікрорайону.

Комерційний хлібороб «Київхліб» цього місяця повідомив, що перейменував свій популярний чорний хліб із білоруського на «Отаманський» на честь запорізьких козаків.

Занепокоєння щодо назв вулиць і пам’ятників може здатися дивним у зв’язку з війною, яка триває, але вчені кажуть, що ставки високі, оскільки Україна прагне об’єднатися. Вони стверджують, що викривлена історія та міфи допомогли привести війну Росії в Україну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *