Роль українських біженців у житті країн, у яких вони наразі перебувають, може бути значно ширшою, аніж створення нової робочої сили та сплата податків. Українці можуть змінити погану демографічну ситуацію у деяких країнах, зокрема, у Молдові. Про це пише Newsmaker.md.
Населення Молдови значно скоротиться в найближчі десятиліття і до 2100 року досягне приблизно 1,5 мільйона осіб. Такий песимістичний прогноз представила Організація Об’єднаних Націй (ООН) у своєму новому щорічному звіті про демографію планети, регіонів і країн світу.
Доктор соціологічних наук, експерт в галузі управління міграцією Олександр Макухін зазначив, що після повномасштабного нападу Росії на Україну в Молдові оселилися від 80 до 100 тисяч українських громадян.
«Звучить цинічно, але це можливість для молдавської демографії, шанс трохи виправити складну ситуацію з народжуваністю, чисельністю населення тощо. Рівень інтеграції цих людей у молдавське суспільство, скажімо чесно, не дуже високий. Проте вони, безумовно, культурно близькі люди», — підкреслив соціолог.
Він вважає, що питання про те, наскільки суспільство у Молдові готове інтегрувати людей іншої релігії, іншої раси, залишається відкритим.
«Мені здається, воно не дуже готове. І що з цим робити? Мають бути соціальні програми, спрямовані на залучення іноземців. Фактично бізнес вже залучає людей, але в основному з країн Центральної Азії та колишніх радянських республік, хоча не тільки. Вони також приїжджають з Південно-Східної Азії: з Непалу, Камбоджі, інших країн, де рівень життя об’єктивно нижчий за середній рівень життя в Кишиневі».
Згідно з дослідженням Центру партнерства розвитку, у 2023 році в Молдові індекс соціальної дистанції від громадян інших країн становив 1,9. Це означає, що громадяни згодні жити в одній країні та працювати в одному колективі з іноземцями, але не хочуть створювати з ними сім’ї та навіть дружити. Ситуація з українцями, які є сусідами та схожі культурно, може бути інакшою.