20 Липня, 2026

Українські біженці за кордоном можуть подати заяву про компенсацію за переміщення

Міністерство закордонних справ України повідомило про запуск нової категорії в Міжнародному реєстрі збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України. Йдеться про категорію A1.2 “Вимушене переміщення за межі України”.

Українські біженці за кордоном можуть подати заяву про компенсацію за переміщенняВідтепер українці, які з 24 лютого 2022 року були змушені залишити своє житло або місце проживання та виїхати за кордон через повномасштабне вторгнення Росії, можуть подати заяву про компенсацію. Це стосується і тих, хто не має можливості повернутися в Україну внаслідок агресії або з метою уникнення її негативних наслідків.

Хто може подати заяву

Категорія A1.2 охоплює сам факт вимушеного переміщення за межі держави як форму шкоди, завданої агресією. Якщо під час перебування за кордоном особі було надано захист чи притулок в іншій країні через вторгнення РФ, цю інформацію необхідно зазначити під час подання заяви.

Подання здійснюється через веб-портал Дія. Це дає змогу звернутися до Реєстру з будь-якого місця проживання, зокрема за межами України.

Інші категорії та подальша процедура

Українські біженці за кордоном можуть подати заяву про компенсацію за переміщенняОкрім A1.2, наразі відкрито ще 14 категорій, які охоплюють різні види шкоди — від пошкодження або знищення житла до тяжких особистих втрат. Особи, які перебувають за кордоном, можуть подавати заяви і в цих категоріях, якщо відповідають установленим критеріям.

Усі заяви, що відповідатимуть вимогам, передаватимуться на розгляд майбутньої Компенсаційної комісії, уповноваженої визначати розмір компенсації. У грудні 2025 року міністр закордонних справ України Андрій Сибіга підписав від імені України Конвенцію про створення Міжнародної компенсаційної комісії для України в межах інституційної системи Ради Європи. Документ підписали 35 держав та Європейський Союз.

Закордонні дипломатичні установи України інформуватимуть громадян про можливість подання заяв і поширюватимуть офіційні роз’яснення щодо роботи Міжнародного реєстру збитків. Детальніша інформація про категорію A1.2 та інші відкриті категорії доступна на офіційному сайті Реєстру, а подати заяву можна через портал Дія.