15 Січня, 2025

Українці висловлюються за відновлення ядерної зброї: дослідження

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) оприлюднив результати всеукраїнського опитування, яке проходило з 2 по 17 грудня 2024 року.

Українці висловлюються за відновлення ядерної зброї: дослідженняДослідження охоплювало доросле населення України, яке проживає на підконтрольних територіях, і мало на меті з’ясувати громадське ставлення до можливості відновлення Україною ядерної зброї.

Основні результати дослідження

  • 73% респондентів підтримали ідею відновлення ядерної зброї, якщо не враховувати додаткових обставин. Противниками такого рішення стали 20%, а ще 7% не визначилися.
  • У випадку втрати підтримки Заходу та запровадження санкцій на користь відновлення висловилися 46% опитаних, тоді як 44% виступили проти.
  • Якщо Україна матиме достатні ресурси для самостійного розвитку ядерної зброї, підтримка зростає до 58% навіть за умов санкцій, тоді як 33% залишаються проти.

Історичний контекст

У 1994 році, згідно з опитуваннями КМІС, половина українців підтримувала без’ядерний статус держави, тоді як лише 30% виступали за збереження ядерного потенціалу. На той час більшість населення вважала Росію дружньою країною та сподівалася на міжнародні гарантії безпеки, зокрема через Будапештський меморандум.

Українці висловлюються за відновлення ядерної зброї: дослідженняРегіональні особливості

Ставлення до ядерної зброї дещо різниться залежно від регіону. Наприклад:

  • На Заході Україні 77% підтримують відновлення ядерної зброї.
  • У Східному регіоні цей показник становить 61%.

У випадках втрати західної підтримки кількість прихильників знижується у всіх регіонах, проте за умови достатніх ресурсів підтримка знову зростає до більшості.

Директор КМІС Антон Грушецький зазначив, що зростання підтримки відновлення ядерної зброї відображає емоційну реакцію суспільства на загрози з боку Росії та бажання отримати дієві гарантії безпеки. Він наголосив, що це питання є важливим сигналом для західних союзників України, які мають забезпечити надійну систему захисту, щоб уникнути необхідності таких радикальних кроків.