Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга звернувся до українських громад за кордоном із закликом не брати участі в жодних пам’ятних заходах до річниці завершення Другої світової війни, які організовують Росія чи Білорусь.
Він наголосив на неприпустимості привласнення Росією історичної пам’яті та маніпулювання трагедією війни. Сибіга заявив:
«Маємо не дати Росії вкрасти нашу пам’ять, привласнити колективну перемогу чи зманіпулювати історією заради виправдання агресії та злочинів проти нашої держави та людей»
У зверненні, опублікованому в соцмережах, міністр підкреслив, що для України ця річниця має особливе значення, адже Друга світова війна зачепила кожну українську родину. Він нагадав, щонайменше вісім мільйонів українців стали жертвами війни, з них п’ять мільйонів — цивільні, три — військові. Окремо Сибіга згадав трагедію Голокосту на українських землях:
«Серед жертв на українській землі — півтора мільйони євреїв, убитих під час Голокосту, що складає біля чверті всіх євреїв Європи, вбитих нацистами у роки Шоа»
Міністр наголосив, що Росія сьогодні намагається використати пам’ять про Другу світову для легітимізації своєї агресії проти України:
«Ми категорично відкидаємо цинізм Москви, яка сьогодні намагається привласнити цей подвиг і використовувати його заради виправдання агресії проти нашої держави та звірств проти наших людей»
Сибіга закликав українців за кордоном ігнорувати російські та білоруські заходи, не брати участі в акціях, де можуть бути присутні пропагандистські символи, зокрема «георгіївська стрічка»:
«Не варто відзначати цю річницю поряд з росіянами чи білорусами або легітимізувати символи агресії. Уникайте дій, які можуть створити додаткову “рекламу” для російських пропагандистів»
Замість цього міністр закликав долучатися до українських ініціатив і поширювати правду про роль України у перемозі над нацизмом:
«Наголошуйте, що Україна захищає мир і свободу в Європі й просто зараз, коли російська агресія знову поставила їх під загрозу»
Сибіга також звернувся до партнерів України із закликом не допускати проросійських пропагандистських акцій на своїй території. На завершення дипломат підкреслив, що пам’ять — це не про символічні паради, а про людей і дії:
«Йдеться не про паради, а про людей. Про памʼять, а не маніпуляції. Про мир, а не війну»