В ООН поширюється проєкт резолюції по трибуналу щодо злочинів РФ

В ООН поширюється проєкт резолюції по трибуналу щодо злочинів РФ

В Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку поширюється проект резолюції щодо трибуналу для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні, пише The Guardian.

Бет Ван Шаак, посол США з питань глобального кримінального правосуддя, заявила: «Це те, що дуже хвилює президента Зеленського. Це те, чого хоче Україна. І я думаю, що це матиме велику вагу».

Ван Шаак сказала, що США не зайняли твердої позиції щодо трибуналу. Однак вона вважає, що є доцільність проведення заочних судів над росіянами, якщо їх не можливо видати. За її словами, можливо, США можуть розсекретити розвіддані, щоб допомогти виявити найбільш відповідальних за підготовку та ведення війни.

Її зауваження свідчать про те, що ключові фігури в адміністрації Байдена більш відкриті для створення трибуналу, зосередженого на ролі російського керівництва в керуванні вторгненням в Україну. Ван Шаак сказала, що розглядаються два варіанти. Перший — це двосторонній договір між Україною та ООН, що забезпечує політичну підтримку всієї міжнародної спільноти та створює окремий трибунал. Другим варіантом є національний суд, створений Україною з ЄС або Радою Європи з додаванням міжнародного елементу.

«Це буде обмежена кількість обвинувачених, ймовірно, вище політичне керівництво, а також, можливо, деякі вищі військові особи», — сказала вона.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн минулого тижня вперше підтримала спеціалізований трибунал. Трибунал вже має потужну підтримку Франції, Балтії та Нідерландів. 14 листопада Генеральна асамблея проголосувала за підтримку принципу виплати Росією репарацій і погодилася створити реєстр претензій у Гаазі, укомплектований прокурорами ООН. Україна хоче, щоб новий трибунал запрацював не пізніше вересня 2023 року.