13 Жовтня, 2024

“Усе живе померло”: російські військові влаштовують екоцид на українських річках

У серпні цього року було зафіксовано скидання хімічних відходів з російського села Тьоткіно в річку Сейм, яка тече через Сумську область України та впадає в Десну. Відходи з цукрового заводу містили отруйні речовини, такі як аміак та нітрати, що спричинили загибель риби та інших водних організмів, розповідає The Guardian.

"Усе живе померло": російські військові влаштовують екоцид на українських річкахНачальник екоінспекції Чернігова Сергій Жук назвав те, що сталося, актом російського екоциду: «Десна була однією з наших найчистіших річок. Це дуже велика катастрофа”. Жук прокреслив маршрут плями на карті, прикріпленій до стіни його кабінету: петляюча багатотижнева подорож Сеймом і Десною.

«Забруднено понад 650 км. Жоден організм не вижив. Це безпрецедентно. Це перша повністю мертва річка в Європі», – сказав він.

Сергій Краськов є мером села Слабин Чернігівської області на півночі України. Він підняв гілочку і тицьнув на рибку, що плавала в Десні.

«Це плотва. Вона нещодавно померла. Це можна сказати, тому що її очі чіткі й не розмиті», — сказав він. Сотні інших риб викинуло неподалік на зелені вербові береги річки. Велика щука лежала в мулі. Неподалік, серед жовтих лілій, нерухомо лежав короп: «Все померло, від найменшого миля до найбільшого сома”.

Місцеві волонтери негайно відреагували на екологічну кризу, збираючи мертву рибу з берегів річки. Лише за кілька днів було зібрано понад 44 тонни загиблої риби, однак багато залишилося на дні.

"Усе живе померло": російські військові влаштовують екоцид на українських річкахСергій Жук наголосив, що відновлення природної екосистеми Десни займе роки, а доки триває війна, перспективи покращення залишаються невизначеними.

Через токсичне забруднення було заборонено риболовлю, купання і використання річкової води для зрошення садів. Однак екстрені заходи, такі як використання компресорів для насичення води киснем, а також нещодавні дощі, частково допомогли знизити рівень токсинів. Водночас, за словами міністра охорони довкілля Світлани Гринчук, водопостачання в Києві залишається безпечним завдяки вжитим заходам очищення.

Попри всі зусилля, масштаби екологічного лиха вражають. Науковці продовжують аналізувати зразки води та виявляти дедалі більші сліди забруднення.