Серед українців значно змінюється ставлення як до радянських часів та історичних постатей, так і до учасників боротьби за державну незалежність України у минулому.
Як свідчить нове опитування, проведене 27 квітня соціологічною групою “Рейтинг”, за даними на квітень 2022 року усього лише 11% українців ностальгують за СРСР. Це найнижчий показник за всю історію опитувань та спостережень щодо цього питання. Не жалкує за Радянським Союзом 87% опитуваних.

При цьому, що характерно, у Росії ситуація змінюється у протилежному напрямку. Зокрема, за останні дванадцять років ностальгія за СРСР зросла з 55% до 63%. За цей самий час в Україні показник впав з 46% до 11%. Соціологи зазначають, что агресія сусіда проти України значно вплинула на те, як люди сприймають ідеологічні питання, незважаючи на “спільну” історію радянських часів.

У соціологічній групі зазначили, що на місце історичних постатей, які було нав’язано радянською пропагандою, вже повертаються українські національні символи та герої. Зокрема, значно більше людей визнає ОУН-УПА борцями за державну незалежність України – 81% проти 10%. Показник цієї підтримки виріс з 2010 року у чотири рази, з 2015 року – удвічі.
Понад 90% українців однозначно позитивно ставиться до таких історичних постатей, як Богдан Хмельницький та Михайло Грушевський. Покращилося ставлення до Івана Мазепи (76% у порівнянні з 44% у 2012 році), Симона Петлюри (49% порівняно з 2012 роком), Степана Бандери (74% порівняно з 2012 роком).