Верховна Рада України ратифікувала угоду зі Сполученими Штатами про співпрацю у сфері надр, корисних копалин та рідкісноземельних металів. За відповідне рішення 8 травня проголосували 338 народних депутатів. Проти не виступив жоден із присутніх у залі, розповідає Суспільне.
Йдеться про стратегічну угоду, підписану у ніч на 1 травня, яка передбачає створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичної сировини. Документ охоплює 57 мінералів і, за словами міністерки економіки Юлії Свириденко, не містить згадок про борги, а лише про економічне майбутнє.
«США готові інвестувати в нашу економіку, у наші надра. Україна зберігає право власності на копалини»
Про це заявила Свириденко, додавши, що вже 13–14 травня будуть фіналізовані дві технічні угоди. Їх не потрібно ратифікувати в парламенті, але саме на них буде базуватись механізм реалізації фонду.
Комітет Верховної Ради з питань зовнішньої політики двічі виносив документ на розгляд сесійної зали. Під час другого голосування до нього додали примітку, що депутати не бачили остаточного тексту технічних угод і не несуть за них відповідальності.
Попри це, ратифікація отримала широку підтримку. За словами народного депутата Ярослава Железняка, всі фракції висловилися одностайно.
Американський президент Дональд Трамп назвав угоду «захистом» американських інвестицій та допомоги Україні, додавши, що вона «можливо» сприятиме припиненню війни. Держсекретар США Марко Рубіо також оцінив підписання як «крок до миру».
Президент Володимир Зеленський підкреслив, що ця економічна домовленість є прямим результатом його перемовин із Трампом у Ватикані. За інформацією Kyiv Post, одразу після підписання угоди адміністрація США схвалила експорт озброєння до України щонайменше на 50 мільйонів доларів.
Очікується, що Інвестиційний фонд запрацює вже найближчими тижнями.