Віцепрезидент США Джей Ді Венс прибув до Мюнхена у четвер, де проведе переговори з президентом України Володимиром Зеленським щодо майже трирічної війни Росії проти України, повідомляє Euronews.
У п’ятницю Венс разом із держсекретарем Марко Рубіо зустрінеться із Зеленським на полях Мюнхенської конференції з безпеки. Очікується, що вони обговорять посилений тиск президента Дональда Трампа на Україну та Росію щодо початку переговорів про припинення найкривавішого конфлікту в Європі з часів Другої світової війни.
Як і Трамп, Венс відомий своєю критикою оборонних витрат союзників США, які адміністрація Вашингтона вважає недостатніми.
«Адміністрація Трампа чітко дала зрозуміти, що ми глибоко зацікавлені в Європі, — заявив Венс під час зустрічі з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. — Але ми також хочемо бути впевненими, що наша безпекова співпраця вигідна як для Європи, так і для Сполучених Штатів».
Напередодні Трамп провів окремі телефонні розмови з президентом Росії Володимиром Путіним та президентом України Володимиром Зеленським. За словами Трампа, він та Путін погодилися, що час «негайно розпочати переговори» для припинення війни.
Ця розмова відбулася всього за кілька годин після заяви голови Департаменту оборони США Піта Гегсета, який зазначив, що вступ України до НАТО є нереалістичним, а Києву слід відмовитися від намірів повернути території, захоплені Росією з 2014 року. Він також запропонував Україні підготуватися до мирного врегулювання, яке підтримуватимуть міжнародні миротворчі сили.
Окрім переговорів із Зеленським, у п’ятницю Венс виступить із промовою на щорічній Мюнхенській конференції з безпеки. Очікується, що ключовими темами для світових лідерів стануть війна в Європі та витрати країн НАТО на оборону.
Перед початком конференції Венс відвідав меморіал концтабору Дахау — символ жахливих злочинів нацистів та нагадування про те, як повільно США та їхні союзники реагували на підйом нацизму в Європі. Дахау був заснований у 1933 році як один із перших концтаборів нацистської Німеччини. За роки його існування понад 200 000 людей з різних країн Європи пройшли через цей табір, а понад 40 000 загинули в нелюдських умовах. Американські війська звільнили Дахау 29 квітня 1945 року.