Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про намір обмежити дію спрощених правил захисту для українських біженців у Євросоюзі, пише Spiegel.
Відповідний лист вона надіслала главам держав і урядів країн ЄС напередодні саміту — на нього посилаються агентства dpa та AFP.
За словами фон дер Ляєн, Єврокомісія запропонує продовжити тимчасовий захист для тих, хто рятується від російської агресії, однак звузить його сферу дії так, щоб це не підривало здатність України до самооборони.
Фактично це означає, що передусім ускладниться прийом чоловіків призовного віку. Конкретних деталей пропозиції фон дер Ляєн не уточнила.
Позиція міністрів внутрішніх справ
На початку червня міністри внутрішніх справ країн ЄС вже обговорювали це питання. Німеччина та низка інших держав-членів виступили за те, щоб ускладнити прийом українців призовного віку. Широку підтримку отримала пропозиція вивести чоловіків від 23 до 60 років зі сфери дії директиви про захист біженців. Йшлося про те, щоб застосувати це до новоприбулих, а не тих, хто вже має захисний статус.
Зараз українці в ЄС підпадають під так звану директиву про масовий приплив — їхні заяви не розглядаються індивідуально. Ця норма діє до 4 березня 2027 року. Єврокомісар з питань міграції Магнус Бруннер раніше пообіцяв найближчим часом подати пропозицію щодо її продовження. Станом на сьогодні тимчасовим захистом в ЄС скористалися понад 4,3 мільйона українців.
Скорочення соціальних виплат
Кілька приймаючих країн вже скоротили соціальні виплати для українських біженців. У Польщі з березня вони отримують менше допомоги. У Німеччині нові прибульці з України з квітня 2025 року не мають права на так звані Bürgergeld і натомість отримують нижчі виплати за законом про соціальну допомогу шукачам притулку.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц ще минулого року публічно закликав президента України Володимира Зеленського запровадити суворіші обмеження на виїзд для молодих чоловіків.
«Я попросив його подбати про те, щоб ці молоді люди залишалися в країні, бо вони потрібні там, а не в Німеччині», — сказав Мерц.


