Україна опинилася перед загрозою зменшення підтримки з боку західних країн у майбутньому. Якщо Дональд Трамп повернеться на посаду президента США, або Захід почне покладатися на нові механізми фінансування, як-от заморожені російські активи чи внески НАТО, це може значно підірвати допомогу Україні, повідомляє Кільський університет у Німеччині.
За липень і серпень 2024 року Україна отримала приблизно 14,6 мільярда євро допомоги від західних країн. У липні більша частина коштів, 5,5 мільярда євро, була спрямована на військові потреби. У серпні ж переважала фінансова підтримка, зокрема на відбудову економіки та стабілізацію, сума якої становила 7,9 мільярда євро.
Основним донором став ЄС, який виділив Україні 2,8 мільярда євро у вигляді кредитів та 1,5 мільярда євро як гранти. Сполучені Штати також надали 3,5 мільярда євро фінансової допомоги через Світовий банк. Гуманітарна допомога залишалася скромною – 0,2 мільярда євро в липні та менше 0,1 мільярда євро в серпні.
Однак з наступного року Україна може зіткнутися зі значним скороченням допомоги. Дональд Трамп, якщо переможе на виборах, може заблокувати подальші пакети підтримки в Конгресі США.
Крім того, Німеччина оголосила про скорочення свого бюджету на підтримку України на 50%, що може спонукати інших європейських донорів до аналогічних кроків.
Якщо тенденції щодо допомоги збережуться, то загальний обсяг допомоги Україні у 2025 році може скласти лише 55 мільярдів євро, що становить половину від поточних обсягів, і це може суттєво вплинути на спроможність України протистояти агресії та відновлювати інфраструктуру.
Ukraine Support Tracker відстежує та оцінює військову, фінансову та гуманітарну допомогу, яку обіцяли Україні з 24 січня 2022 року. Він охоплює 41 країну, включно з членами ЄС, G7 та іншими країнами, такими як Австралія, Південна Корея, Туреччина, Швейцарія та інші. Трекер базується на офіційних урядових даних та міжнародних ЗМІ, а допомога в натуральній формі оцінюється за ринковими цінами.