20 Липня, 2024

«Світ проспав відродження нацизму»: звернення Зеленського з нагоди 8 травня

День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років — державне свято України, яке віднедавна відзначається щороку 8 травня, починаючи з 2024 року.

«Світ проспав відродження нацизму»: звернення Зеленського з нагоди 8 травня

Це свято було встановлено минулоріч Верховною Радою України замість Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня, яке припадало в один день з радянським Днем перемоги.
З нагоди державного свята до українців та світу звернувся президент України Володимир Зеленський.

«Вони вриваються у твій дім. Приходять убивати, спалювати, страчувати. Вони не шкодують нікого — літніх людей, жінок, дітей… Вони — звірі…»

«Світ проспав відродження нацизму»: звернення Зеленського з нагоди 8 травня

«Це спогади тих, хто пережив окупацію нацистів. І це спогади тих, хто пережив російську окупацію. Однакові жахи, злочини однакових нелюдів. 80 років тому мільйони українців боролися, аби нацизм програв назавжди. Але сьогодні українці знову протидіють злу, яке відродилося, прийшло знову, хоче знищити нас знову. Армія нелюда, який убиває, катує, стирає з лиця землі мирні міста й села. Зло, ім’я якого — російський фашизм. Скорочено — РФ», — йдеться на сайті Зеленського.

Президент згадав трагедію села Ягідного на Чернігівщині, де російські загарбники тримали у страшних умовах у підвалі 350 людей. Наймолодшому було півтора місяця. Зеленський наголосив — це лише один приклад.

«Всі на Землі знають історію й пам’ятають, як боротися з нацизмом. Коли людство об’єднується, протидіє Гітлеру, а не купує в нього нафту й не приходить до нього на інавгурацію», — зазначив український лідер, маючи на увазі Путіна.

Зеленський додав, що РФ внесла до «списка недружественных государств» саме ті країни, які перемогли нацизм — це країни Європейського Союзу, Велика Британія, США, Канада й загалом майже пів сотні держав. Вільні, демократичні й незалежні, що в сучасній кремлівській ідеології значить небезпечні. А отже — мішені.

«Світ не бачив загрози, світ проспав відродження нацизму — о 5-й ранку 24 лютого 2022 року. І сьогодні всі, хто пам’ятає Другу світову й дожив до наших днів, відчувають дежавю. Битва за Київ, бомбардування Харкова, Одеси, Дніпра, масові могили, блокада портів, викрадення й вивезення зерна, катування, страти, депортація дітей, фільтраційні табори, колонії для полонених. Сторінки з підручників про Другу світову Росія повернула у заголовки світових ЗМІ. Страшне минуле Росія повернула у стрічку щоденних новин. Доводячи з кожним новим злочином — нацизм відродився. Тільки з новим маркуванням: «Сделано в России», — наголосив президент.

«Світ проспав відродження нацизму»: звернення Зеленського з нагоди 8 травня

«Сьогодні ідеї Гітлера звучать російською мовою. Злочини нацистів скоюються під російським прапором. Відмінність формальна. […] Паралелей — десятки, наслідувань — сотні. І якщо сучасний Кремль походить на Третій рейх в усьому, то й кінець його має бути ідентичним. У новому Нюрнберзі. У місті Гаазі. Як і в 1945-му, це здатен зробити тільки об’єднаний вільний світ. Об’єднаний в антипутінську коаліцію. Не словами, а діями здатний зупинити нацистів Москви, не дати новому злу поширитися на весь Європейський континент, а згодом і на весь світ. Здатний допомогти Україні перемогти російський нацизм, допомогти собі, допомогти світу, аби довести відданість словам „Ніколи знову!“. Аби „Ніколи знову!“ знову було актуальним», — підкреслив Зеленський.