13 Травня, 2025

Зеленський вирушив до Туреччини: що буде, якщо Путін не приїде?

Україна вважає, що відмова Володимира Путіна особисто прибути на переговори в Стамбулі буде «остаточним сигналом» для світу про небажання Москви завершувати війну. Про це у вівторок, 13 травня, заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак, пише France24.

Зеленський вирушив до Туреччини: що буде, якщо Путін не приїде?У заяві, опублікованій на сайті Офісу президента, Єрмак наголосив:

«Якщо Путін відмовиться приїхати до Туреччини, це означатиме, що Росія не готова до жодних переговорів»

Переговори в Стамбулі мають відбутися у четвер, 15 травня, і можуть стати першими прямими перемовинами між представниками України та Росії з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році. Президент Володимир Зеленський закликав Путіна особисто взяти в них участь — тим паче, що ініціатива таких переговорів раніше прозвучала від самого Кремля. Проте вже другий день поспіль Москва не підтверджує участь президента РФ.

Зеленський вирушив до Туреччини: що буде, якщо Путін не приїде?У вівторок речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія «продовжує підготовку до переговорів», але відмовився назвати учасників делегації:

«Як тільки президент вирішить, що необхідно оголосити склад делегації, ми це зробимо»

Пропозиція Путіна про переговори пролунала у нічному зверненні в суботу як відповідь на заклики України та країн Європи розпочати з 12 травня повне 30-денне припинення вогню. Однак Кремль не дав чіткої відповіді й натомість звинуватив європейські столиці у висуненні «ультиматумів». На цьому тлі Київ закликав Захід дати жорстку відповідь, якщо Путін не погодиться на діалог:

«Потрібні нові санкції проти Росії та збільшення військової допомоги Україні»

Зеленський вирушив до Туреччини: що буде, якщо Путін не приїде?Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган підтвердив готовність прийняти сторони в Стамбулі й закликав скористатися «вікном можливостей» для досягнення миру. Американський президент Дональд Трамп у понеділок заявив, що розглядає можливість особистої участі в переговорах:

«Я подумую про те, щоби полетіти туди. Якщо буде відчуття, що це принесе результат — я не виключаю цього»

Після початку вторгнення Росія окупувала близько п’ятої частини території України, зокрема анексований у 2014 році Крим. Від початку війни загинули десятки тисяч людей, мільйони стали біженцями.

Попередній раунд переговорів між Києвом і Москвою у Стамбулі відбувся у березні 2022 року — безуспішно. Відтоді контакт між сторонами був мінімальним і стосувався лише гуманітарних питань.