Сьогодні ми часто користуємось речами, не задумуючись над їх походженням. Складні пристрої та алгоритми полегшують наше життя, проте мало хто знає, що за ними стоять винахідники. Багато з них – українці, які втілили свої фантастичні ідеї в реальність. Ukraine.ua пропонує дізнатися про деякі з українських винаходів, які справді змінили світ.
Жорсткі диски (HDD)
Створення жорстких дисків стало справжньою революцією в запису інформації. Це стало можливим завдяки двом вченим – Девіду Томпсону та Любомиру Романківу, який народився в 1931 році в Жовкві, Україна. Романків став автором 65 патентів і здобув міжнародне визнання. У 2012 році він потрапив до Національного залу слави США разом з дев’ятьма іншими винахідниками, серед яких був і Стів Джобс.
Ан-225 “Мрія” — найбільший літак у світі
Ан-225 «Мрія» — найбільший комерційний літак у світі та найважчий літак усіх часів. Він був створений в Україні у 1985-1988 роках у конструкторському бюро Олега Антонова в Києві. У 1989 році «Мрія» встановила 106 світових рекордів за один політ, маючи максимальну злітну вагу понад 500 000 кг. Спочатку літак був розроблений для потреб космічної програми, а саме для транспортування космічного корабля «Буран». З 2002 року «Мрія» використовувалася для комерційних перевезень.
Антитромботичні протезні клапани серця
У 1965 році київський хірург Микола Амосов винайшов антитромботичні протези та провів першу операцію на мітральному клапані серця. Він заснував Центр кардіохірургії, що став світовим центром інновацій у медицині. За час його існування там було проведено майже сто тисяч серцевих операцій, включно з першою у світі операцією серця під тиском.
Sikorsky R-4 — перший у світі серійний гелікоптер
R-4 став першим вертольотом, що був прийнятий на озброєння арміями США та Великої Британії. Його автор Ігор Сікорський, який народився в Києві в 1889 році, закінчив Київський політехнічний інститут. У 1939 році зайнявся проєктуванням гвинтокрилів і став батьком світової вертолітної індустрії. З квітня 1944 року вертольоти R-4B (армійське позначення) стали застосовуватися армійською авіацією США безпосередньо в бойових діях.
Генетичний код
Після відкриття подвійної спіралі ДНК науковці зі всього світу намагалися розшифрувати білкові коди. Внесок американського математика українського походження Георгія (Джорджа) Гамова, який народився в Одесі в 1904 році, відіграв вирішальну роль у цьому дослідженні. Він запропонував математичну модель і ввів генетичний код, що формує комбінації амінокислот у молекулі ДНК.
Ракета-носій Р-7
Ракета-носій Р-7 перенесла в космічну орбіту перший штучний супутник Землі та перший космічний корабель із людиною на борту. Його розробила команда вчених під керівництвом Сергія Корольова, який також народився в Україні. Він вважається батьком радянської космічної програми.
Рамковий вулик
У 1814 році український винахідник Петро Прокопович створив рамковий вулик, що дозволив збирати мед без шкоди для бджіл. Цей винахід швидко поширився по світу, а подальші модифікації в Європі та США зробили його ще більш ефективним.
Електричне зварювання м’яких тканин
Метод, який використовується під час операції, з’єднує м’які тканини за допомогою електричного струму високої частоти. Розроблений у 1992-1993 роках Інститутом електрозварювання імені Патона НАН України під керівництвом Бориса Патона, широко застосовується в гінекології, урології, офтальмології, онкології та ін. Крім медицини, зварювальна техніка Патона використовується в космосі та під водою.
Імунна система
Ілля Мечников, уродженець села Іванівка на Харківщині, зробив фундаментальний внесок у розвиток імунології, бактеріології та епідеміології. Він першим розробив узгоджену теорію захисних систем людського організму. За свої дослідження в галузі імунної системи Мечников отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини у 1908 році.
П’єзомотор
П’єзомотор, у якому функціональним елементом є п’єзоелектрична кераміка, здатен перетворювати електричну енергію на механічну з дуже високою ефективністю. Цей мотор був створений у 1964 році українським інженером В’ячеславом Лавриненком з Києва. Він використовується в астрономії, космічних дослідженнях та навіть у робототехніці.