30 грудня між Україною та Росією відбувся масштабний обмін полоненими. Президент Володимир Зеленський повідомив, що додому вдалося повернути 189 українців, пише VSN.ua.
Росія стверджує, що в Україну повернулися 150 військових, яких було обміняно на таку ж кількість російських полонених.
Згідно з інформацією координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, серед звільнених:
- 87 військовослужбовців ЗСУ, з яких 17 – представники ТрО;
- 43 нацгвардійці;
- 33 прикордонники;
- 24 моряки військово-морських сил.
Також повернулися двоє цивільних, які перебували в російському полоні з часів захоплення Маріуполя.
Подібний обмін відбувався 3 січня 2024 року під час новорічних свят. Тоді додому повернулися 230 українських військових і цивільних, що стало одним із найбільших обмінів за час великої війни.
Багато звільнених українців провели в полоні понад два з половиною роки. За словами координаційного штабу, багато хто має загострені хронічні хвороби, наслідки мінно-вибухових травм і важкі поранення.
Оборонці Маріуполя і журналісти
Серед звільнених – 11 військових 12-ї бригади спеціального призначення “Азов”. Їхній командувач Денис Прокопенко зазначив: “Вони пройшли надзвичайно тяжкі випробування – 86 днів оборони Маріуполя, бої на межі людських можливостей, полон і катування. Але вони вистояли і повернулися переможцями”.
Крім того, на волю вийшли два українських журналісти. Дружина морського піхотинця та телевізійного журналіста Романа Борща написала, що після 33 місяців у полоні її чоловік повернувся додому. Роман розповів про свої перші відчуття після звільнення: “Навіть зараз тримаю руки за спиною… а можна не тримати – вже просто як звичка”.
З полону також повернувся маріупольський журналіст Олександр Гуділін. Як повідомила Маріупольська міська рада, він вступив до ТРО ще до повномасштабного вторгнення та потрапив у полон після бомбардування військового шпиталю в Маріуполі.