У часи кризи та війни з невизначеною тривалістю виникають нові фактори, які підштовхують до міграції, а існуючі фактори посилюються, що може спонукати українців розглянути можливість переїзду за кордон або залишення там надовго чи назавжди, зазначає Gradus.
Gradus Research провела масштабне дослідження міграційних настроїв українців в Україні та за кордоном, проаналізувавши їхні настрої, прагнення та готовність планувати в умовах невизначеності.
Більшість опитаних українських мігрантів (64%) кажуть, що не адаптувалися до життя в країнах тимчасового перебування, тому мають намір повернутися, але не можуть визначитися з термінами. Фактор адаптації значно впливає на намір повернутися в Україну, як вказали 55% респондентів. Ті мігранти, які працюють віддалено на українські компанії (70%) або тимчасово безробітні (68%), найбільше прагнуть повернутися.
Досвід агресивної поведінки з боку жителів країн тимчасового перебування також побічно впливає на адаптацію: близько чверті респондентів (23%) зазначили, що стикалися з такою поведінкою. Проте 60% респондентів почуваються особисто в безпеці за кордоном, а дещо більше (65%) стурбовані безпекою своїх дітей, і для них це стає значною перепоною для повернення. Щодо очікуваних термінів повернення, переважна більшість респондентів (62%) не готові назвати точні дати.
Гарантована стабільна зайнятість є основним фактором повернення для 41% респондентів. Для 36% опитаних українських мігрантів важливою є наявність фінансової допомоги в Україні на момент повернення, а для 33% — можливість отримання або влаштування житла в безпечних регіонах України. Близько чверті респондентів (27%), навпаки, готові повернутися, якщо буде посилено протиповітряну оборону України.
Водночас основними факторами можливого переїзду українців є питання безпеки. А саме, загроза власному життю та здоров’ю або життю та здоров’ю близьких (76%), можлива окупація регіону проживання (72%) та відсутність або втрата житла (63%). Після загрозливих для життя факторів, які можуть спонукати до переїзду, йде невизначеність щодо майбутнього їхніх дітей (58%). Тому очікувано, що ті респонденти, які мають дітей до 18 років (48%), частіше розглядають можливість міграції, ніж ті, хто не має дітей (31%) або має дітей, але вони дорослі (30%).
Щодо регіонів, респонденти, які проживають у Києві (59%) або на сході України (52%), найбільше схильні до переїзду в разі погіршення ситуації.