13 Травня, 2025

Члени НАТО зобов’язалися надати $43 млрд військової допомоги Україні – Reuters

Союзники НАТО домовилися профінансувати військову допомогу Україні на суму 40 мільярдів євро (43 мільярди доларів) наступного року, повідомили два західноєвропейські дипломати агентству Reuters у середу, за тиждень до того, як лідери альянсу зберуться у Вашингтоні.

Члени НАТО зобов'язалися надати $43 млрд військової допомоги Україні – Reuters

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав союзників взяти на себе багаторічне зобов’язання підтримувати військову допомогу для Києва на тому ж рівні, що й після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, що становить близько 40 мільярдів євро на рік.

Хоча держави-члени не підтримали оригінальну пропозицію Столтенберга щодо багаторічного зобов’язання, пакт містить положення про переоцінку внесків союзників на майбутніх самітах НАТО, за словами дипломата. Союзники також вирішили підготувати два звіти протягом наступного року для визначення, яка країна постачає що Україні, сказав дипломат, щоб задовольнити вимоги про більшу прозорість щодо розподілу навантаження в альянсі.

Держави-члени «прагнутимуть виконати це зобов’язання через пропорційні внески», йдеться в угоді. Фінансове зобов’язання є частиною ширшого пакету для України, який лідери НАТО погодять, коли зберуться на саміт у Вашингтоні з 9 по 11 липня.

У червні союзники вирішили, що НАТО візьме на себе більшу роль у координації постачання зброї Україні, замінивши Сполучені Штати, з метою забезпечення процесу, оскільки скептично налаштований щодо НАТО Дональд Трамп прагне другого терміну на посаді президента США.

Після вторгнення Росії в 2022 році Сполучені Штати зібрали групу однодумців на авіабазі Рамштайн у Німеччині, сформувавши групу з приблизно 50 країн, які регулярно зустрічаються для узгодження запитів Києва щодо озброєнь з обіцянками донорів. Ця група продовжуватиме існувати як політичний форум під керівництвом США, але НАТО візьме на себе координацію постачання зброї та навчання українських захисників на військовому рівні.

Цей крок широко розглядається як спосіб забезпечити певний захист від можливого впливу Трампа, поставивши координацію під егідою НАТО, надаючи альянсу більш пряму роль у війні проти Росії, але не зобов’язуючи його власні сили. Однак дипломати визнають, що такий крок може мати обмежений ефект, оскільки США є домінуючою силою в НАТО та забезпечують більшість озброєнь для України. Отже, якщо Вашингтон захоче скоротити західну допомогу Києву, він все одно зможе це зробити.

Члени НАТО зобов'язалися надати $43 млрд військової допомоги Україні – Reuters