5 Грудня, 2024

Чому Байден саме зараз дозволив Україні бити ATACMS по території РФ?

Президент США Джо Байден ухвалив рішення дозволити використання американських ракет ATACMS на території Росії. Це сталося за два місяці до завершення його президентського терміну. За даними американських ЗМІ, ці ракети вже були застосовані по цілях у Брянській області Росії, що Москва назвала “новою фазою” війни, розповідає Al Jazeera.

Чому Байден саме зараз дозволив Україні бити ATACMS по території РФ?Раніше Байден уникав цього кроку, попереджаючи про можливу ескалацію конфлікту. Але з наближенням другого терміну Дональда Трампа, який може змінити курс США щодо України, адміністрація Байдена змінила свою позицію.

Чому саме зараз?

Аналітики вважають, що рішення Байдена може бути зумовлене кількома факторами: бажанням посилити позиції України перед майбутніми переговорами, відповіддю на зміну ситуації на полі бою або спробою запобігти зміні політики за адміністрації Трампа. Останній неодноразово заявляв про свій намір скоротити підтримку України і примусити сторони до миру.

Крім того, серед причин називають появу в регіоні Курська близько 10 тисяч північнокорейських військових, які допомагають Росії у її наступі. США розглядають це як виклик, який вимагає рішучої відповіді.

Як це вплине на війну?

Ракети ATACMS мають радіус дії близько 300 км і можуть бути ефективними проти добре захищених цілей. Однак експерти зазначають, що їх кількість обмежена, тому вони навряд чи змінять хід війни кардинально. Водночас використання цих ракет у Росії може стати важливим важелем для України у переговорах.

Реакція Росії та ризики для Байдена

Президент Росії Володимир Путін раніше заявляв, що використання західної зброї на території Росії буде розцінюватися як пряме втручання НАТО у конфлікт. Після атаки на Брянську область Москва знизила поріг для застосування ядерної зброї, що викликає занепокоєння серед міжнародної спільноти.

Експерти розходяться в оцінках ризиків цього рішення. Одні вважають його продуманим і мінімально ризикованим, інші попереджають про небезпеку ескалації.

Що далі?

Невідомо, чи продовжить адміністрація Трампа політику підтримки України, коли повернеться до влади. Наразі ж це рішення може посилити позиції України у війні, але водночас створює додаткові ризики для США та їхніх союзників, вважає видання.