Адміністрація морських портів України (АМПУ) дійшла висновку, що сучасна портова інфраструктура забезпечує навіть більше експорту зерна, ніж довоєнна, розповідає Shipping Telegraph.

Голова АМПУ Юрій Литвин наголосив, що пріоритетами є підтримка роботи Українського зернового коридору, відновлення портової інфраструктури та цифровізація всіх процесів у портах.
Протягом останніх двох років Україна зміцнила свої експортні маршрути та збільшила обсяги експорту. Українські порти обробили 37,7 мільйона тонн вантажів у січні-квітні цього року порівняно з 22 мільйонами тонн у 2023 році. Зернові вантажі складали найбільшу частку від загального обсягу вантажів, оброблених українськими морськими портами у квітні, досягнувши 6,3 мільйона тонн, порівняно з 3,9 мільйона тонн у 2023 році.
За даними аналітиків, з динаміки, яку вони бачать і відчувають зараз, 2024 рік стане абсолютно рекордним і досягне середнього довоєнного рівня.
Рух зернових кораблів є значним підйомом для української економіки. У першому кварталі цього року експорт зерна з Чорного моря навіть перевищив довоєнний рівень, згідно з українськими даними. Оцінки щодо зерна та цифри про кількість зернових суден, які прибувають до українських портів, вказують на схожі тенденції.
Проте Україна все ще стикається з низкою викликів, які можуть завадити стабілізації експорту зерна на довоєнному рівні, зокрема, з продовженням російських атак на портові об’єкти. Росія продовжує атакувати портову інфраструктуру України, і зараз Україна стикається з нестачею засобів протиповітряної оборони, тому більше ракет прориваються скрізь захист.
Але аналітики кажуть, що загальна ситуація покращується, відзначаючи, що компанії охоче перевозять українське зерно, попри війну. Зростанню сприяли угоди, які Україна уклала з глобальними страховиками для надання покриття для суден. Зокрема, укладено угоду з Marsh McLennan і Lloyd’s про розширення поточної програми страхування воєнних ризиків для покриття суден, що перевозять всі немілітарні вантажі, такі як залізна руда, сталь та контейнерні перевезення.

Державно-приватне партнерство разом з урядом України, Lloyd’s та консультантом і страховиком Marsh McLennan підтримуватиме експортну торгівлю України, надаючи нижчі премії за воєнні ризики. Фонд «Unity», як його називають, надасть експортерам нижчі премії для перевезення ширшого асортименту товарів через торгові маршрути Чорного моря та принесе «значні економічні вигоди для України».