Європейська комісія розглядає можливість продовження дії Директиви про тимчасовий захист (TPD) для українців ще на один рік — до березня 2027 року, пише Euractiv.
Водночас у Брюсселі починають формувати стратегію поступового згортання цієї програми, яка спочатку мала діяти не більше трьох років.
Євродипломати визнають: нинішнє продовження вже ґрунтується на вільному трактуванні законодавства. Тому одночасно з рішенням про новий рік захисту готують і політичну заяву країн-членів, яка має описати майбутній “вихід” із режиму TPD.
Обговорення цього питання заплановане на засіданні Ради юстиції та внутрішніх справ ЄС 12–13 червня. Більшість країн-членів підтримують ще одне подовження, але експерти попереджають: ще далі продовжувати буде вкрай складно з юридичної точки зору.
Варіанти, які розглядають:
- обмеження доступу до програми для тих, хто вже повернувся в Україну і потім знову попросив захисту в Європі;
- закриття програми для новоприбулих;
- створення нового юридичного інструменту: наприклад, спеціального «дозволу на відбудову» у вигляді права на проживання терміном до 10 років (ця ідея пролунала від колишнього міністра Нідерландів Лодевейка Ассхера. її вважають не дуже ймовірною);
- або ж, як найменш бажаний варіант, — нічого не робити, що може спричинити перевантаження національних систем надання притулку.
Фахівці наголошують: без чіткої стратегії ЄС ризикує втратити контроль над ситуацією. Відтак Єврокомісія має надати урядам держав-членів чіткі вказівки, як організувати перехід — як для тих, хто хоче залишитися, так і для тих, хто планує повернутись в Україну.