Масова імміграція українців до США має довгу історію, яка розпочалася ще в перших десятиліттях існування Америки. Перші українці з’явилися серед засновників англійських колоній у Джеймстауні та серед учасників Американської революції і громадянської війни, розповідає МЗС.
Серед них виділяються такі історичні постаті, як дослідник Юрій Лисянський з Ніжина та посланник Росії в США Петро Полетика з Василькова. Один із найяскравіших представників ранньої української діаспори в Америці – священик Агапій Гончаренко, який прибув у 1865 році до Бостона, заснував перший православний осередок у США, а також видавав газету «Вісник Аляски», де з’явився перший переклад твору Тараса Шевченка англійською мовою.
Хвилі імміграції
Українці, які прибували в Сполучені Штати наприкінці ХІХ століття, переважно були вихідцями із західноукраїнських земель і працювали на шахтах та заводах Пенсильванії. Першою громадською інституцією стала заснована у 1885 році організація «Братство Св. Миколая», а у 1886 році була збудована перша українська церква у місті Шенандоа.
Перша велика хвиля імміграції до США тривала до 1914 року та нараховувала близько 500 тисяч українців. Наступна хвиля, що розпочалася у міжвоєнний період, привела до Америки політичних біженців – учасників визвольних змагань. У післявоєнний період у США прибуло багато «переміщених осіб» – українців, які залишилися за межами Радянського Союзу після Другої світової війни. Велика економічна хвиля почалася у 1980-х роках, коли тисячі українців залишали СРСР у пошуках кращих економічних можливостей.
Сучасна українська діаспора
Згідно з дослідженнями, зараз у США проживає близько 1,5-2 мільйонів осіб українського походження. Основні центри української діаспори розташовані в штатах Нью-Йорк, Пенсильванія, Каліфорнія, Нью-Джерсі та Флорида. Протягом останнього десятиліття найбільший приріст українського населення спостерігається в Каліфорнії, Флориді та Вашингтоні.
Організації та культурні установи
Українці в США створили широку мережу громадських, культурних, релігійних та професійних організацій, таких як Український конгресовий комітет Америки, Союз українок Америки, Спілка української молоді, Українська скаутська організація «Пласт», та численні культурно-освітні центри. Видаються кілька десятків газет і журналів, працюють українські інтернет-видання та радіопрограми.
Захист прав українців у США
Українці, як і інші іммігранти в США, користуються захистом своїх прав на рівні федерального та місцевого законодавства. Це дозволяє українській діаспорі не лише зберігати свою ідентичність, але й активно інтегруватися у суспільне, економічне та культурне життя Америки.