24 вересня 2025 року Президент України Володимир Зеленський виступив на Генеральній Асамблеї ООН із гучною заявою про те, що сучасні міжнародні інституції виявились надто слабкими, аби зупиняти війни.
Закликавши світових лідерів долучатися до безпекової коаліції України, він наголосив: тільки сильні альянси, потужні партнери та власна зброя можуть гарантувати виживання.
«Українці — мирний народ, але народ, який хоче жити вільно у своїй незалежній країні. Тому ми інвестуємо в оборону. Іншого виходу у нас немає», — сказав Зеленський.
Війна, яку не спинити заявами
Президент вказав на конфлікти в Судані, Сомалі та Палестині як приклади неспроможності глобальної системи запобігти кровопролиттю.
«Протягом десятиліть — лише заяви», — підкреслив він, розкритикувавши безсилля світових інституцій.
Зокрема, щодо України Зеленський попередив про використання хімічної зброї та голоду як інструментів війни, викрадення тисяч українських дітей та регулярні загрози довкола Запорізької АЕС. Лише напередодні виступу станція знову опинилася у стані блекауту.
Також він нагадав про інциденти з російськими безпілотниками та винищувачами над Польщею та Естонією, а також втручання у справи Молдови.
«Європа не може дозволити собі втратити Молдову», — заявив Зеленський.
Штучний інтелект і нова гонка озброєнь
Однією з найгостріших тем виступу стала загроза нового витка глобальної гонки озброєнь, зокрема через штучний інтелект. Зеленський назвав поточну ситуацію «найруйнівнішою гонкою озброєнь в історії людства», яка вже включає AI. Він закликав створити міжнародні правила використання штучного інтелекту у військових цілях.
За його словами, Україна вимушено розвиває ударні дрони та морські безпілотники — не з бажання, а з необхідності оборонятись.
Діяти разом
Зеленський закликав світ діяти разом — і негайно:
«Зупинити цю війну зараз — дешевше, ніж згодом будувати підземні дитсадки чи бункери для критичної інфраструктури. Зупинити Росію зараз — дешевше, ніж дочекатися появи дрона з ядерною боєголовкою».
Він нагадав, що понад 40 країн уже приєдналися до коаліції підтримки України, але закликав не мовчати, а публічно засуджувати агресора й долучатися до захисту міжнародного порядку.
«Люди чекають дій», — завершив Зеленський.


