Новий голова Департаменту оборони США Піт Гегсет заявив у середу, що війна між Україною та Росією “має завершитися”, але приєднання Києва до НАТО є нереалістичним, пише CNN.
За його словами, адміністрація Трампа більше не буде зосереджуватися на безпеці України та Європи, а натомість приділятиме пріоритетну увагу захисту власних кордонів та стримуванню Китаю.
Виступаючи перед зустріччю Контактної групи з оборони України, Гегсет також наголосив, що післявоєнну безпеку України мають забезпечувати європейські війська, без участі США.
“Повернення до кордонів 2014 нереалістичне”
«Сполучені Штати не вважають, що членство України в НАТО є реалістичним результатом переговорного врегулювання», — заявив Гегсет. Він додав, що будь-які гарантії безпеки для України мають спиратися на спроможність європейських і неєвропейських військ.
«Щоб було зрозуміло, у межах будь-яких гарантій безпеки американські війська не будуть розміщені в Україні», — зазначив міністр.
Гегсет також заявив, що повернення України до кордонів 2014 року, до моменту анексії Криму Росією, є «нереалістичною метою».
Його слова викликали занепокоєння в Києві. Президент Володимир Зеленський раніше наголошував, що саме вступ до НАТО є єдиною гарантією захисту від нових атак Росії, а Європа без лідерства США не зможе забезпечити безпеку України.
Британія посилює підтримку України
Водночас чимало європейських лідерів погоджуються з тим, що перспективи членства України в Альянсі є малоймовірними з політичних причин, пов’язаних із Росією. Втім, вони уникають відкрито визнавати це, щоб не дати Москві сигналу, що вона може диктувати умови.
Гегсет також не оголосив про нову військову допомогу Україні, заявивши, що США більше не зосереджуватимуться на європейській безпеці.
Заяви американського міністра свідчать про зміну курсу Вашингтона щодо війни в Україні. Натомість Велика Британія дедалі більше позиціонує себе як ключовий західний союзник України. Вперше саме Лондон очолив засідання Контактної групи, а міністр оборони Великої Британії Джон Хілі запевнив, що підтримка Києва триватиме.
США вимагають збільшення витрат на оборону
НАТО також розглядає можливості збільшення оборонних зобов’язань країн-членів. Генсек Альянсу Марк Рютте заявив, що погоджується з Трампом щодо необхідності збільшення витрат на оборону до 5% ВВП.
Попри відмову США брати безпосередню участь у безпекових гарантіях для України, військова допомога, схвалена ще попередньою адміністрацією, поки що продовжує надходити. Водночас Гегсет не повідомив, чи будуть використані залишки затверджених фінансів у розмірі майже 4 мільярдів доларів.
На тлі заяв США про зміну підходу до війни український уряд і союзники продовжують обговорювати можливі варіанти врегулювання конфлікту. Водночас у Кремлі вже відхилили будь-які пропозиції територіального обміну, підтверджуючи свою відмову від переговорів на таких умовах.