10 Липня, 2024

Перші літаки F-16 прямують до України після місяців тренувань та переговорів

Перші винищувачі F-16 вже на шляху до України та, за заявою урядів Нідерландів та Данії, будуть виконувати вильоти цього літа. Це оголошення було оприлюднено Білим домом на саміті НАТО, що стало значущим кроком у підтримці України на полі бою. Про це пише The Guardian.

Перші літаки F-16 прямують до України після місяців тренувань та переговорів

Прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф і його данська колега Метте Фредеріксен підтвердили, що «процес передачі» F-16 Києву розпочався після місяців навчання пілотів та політичних переговорів. За їх словами, «Україна цього літа використовуватиме бойові F-16», що стане першими з приблизно 85 бойових літаків, які було зобов’язано передати Києву.

Оголошення про передачу винищувачів очікувалося одночасно з самітом НАТО. Є великі сподівання на те, що ці літаки зможуть ефективно припинити атаки російських плануючих бомб, що запускаються з військових літаків на відстані до 70 км і спустошують фронтові позиції України. Це завершує тривале очікування для України, яка протягом принаймні 18 місяців лобіювала питання надання західних літаків.

Президент України Володимир Зеленський висловив вдячність Данії, Нідерландам та США за практичні кроки допомоги. Він також зазначив, що сподівається на ще більше пожертв для збільшення кількості літаків до цільової позначки в 130 одиниць.

«F-16 також будуть використовуватися для посилення повітряної оборони України. Я впевнений, що вони допоможуть нам краще захищати українців від жорстоких російських атак», — сказав Зеленський.

У майбутньому Норвегія та Бельгія також планують надати F-16, що ще більше зміцнить коаліцію повітряної оборони України. Проте залишається незрозумілим, наскільки ефективними будуть ці винищувачі у війні проти Росії, зокрема як їх вдасться приховати та захистити на землі в умовах напруженої повітряної оборони.

Президент США Джо Байден оголосив, що члени НАТО поставлять чотири батареї протиракетних систем Patriot, а Італія надасть подібну систему Samp-T для захисту авіабаз від російських атак. Держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що передача літаків F-16 триває, зазначивши, що це повинно змусити Володимира Путіна усвідомити, що він не зможе перемогти Україну.