Президент Росії Володимир Путін знизив поріг для застосування ядерної зброї, що стало відповіддю на рішення президента США Джо Байдена дозволити Україні використовувати американські ракети великої дальності для ударів по території РФ. Відповідні зміни внесені до оновленої ядерної доктрини Росії, пише Associated Press.
Документ передбачає можливість ядерного удару навіть у відповідь на звичайну атаку, якщо вона здійснюється країною, підтримуваною ядерною державою. Це, за словами Кремля, стосується і ситуації, коли США чи їхні союзники підтримують військові дії України.
“Ескалація” після удару ATACMS
Російське Міністерство оборони заявило, що українські сили у вівторок здійснили удар шістьма ракетами ATACMS по військовому об’єкту в Брянській області. За словами Росії, п’ять ракет було перехоплено, а одна пошкодила ціль. Водночас Україна стверджує, що удар вразив російський склад боєприпасів, а Reuters пише, що з 8 ракет збито було лише дві.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав цей інцидент «ескалацією» та закликав західні країни переглянути свою позицію щодо підтримки України.
Реакція міжнародної спільноти
Рішення Путіна оновити ядерну доктрину викликало засудження світових лідерів. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер під час саміту G20 у Бразилії заявив:
«Це безвідповідальна риторика, але вона не зупинить нас у підтримці України. Ми маємо забезпечити, щоб Україна отримала все необхідне для перемоги».
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок також наголосила, що її країна більше не піддаватиметься шантажу Москви:
«Ми зробили помилки в минулому, але зараз Німеччина твердо стоїть на боці України».
Польща заявила, що нова доктрина є визнанням слабкості російських звичайних військ перед силами НАТО.
Ядерна політика Росії
Оновлена доктрина передбачає ширші умови для застосування ядерної зброї, зокрема у випадках:
- масштабних повітряних атак з використанням балістичних і крилатих ракет, безпілотників та іншої авіації;
- нападів, здійснених коаліцією чи військовими блоками, зокрема НАТО.
Документ також підкреслює, що агресія проти союзників Росії, таких як Білорусь, може бути розцінена як напад на саму Росію.
На тлі 1000-го дня повномасштабної війни в Україні, російське керівництво продовжує використовувати ядерну риторику як інструмент залякування Заходу. Попри загрози з боку Росії, США та їхні союзники наголосили, що не змінюватимуть своїх підходів до підтримки України.