Довга черга машин зупиняється на стоянці магазину товарів для дому, створеного як імпровізований центр прийому на підконтрольній Україні території. Люди виходять з машин, виснажені, але з полегшенням, деякі плачуть, багато хто посміхається, розповідає CapRadio.
Ця колона їде з півдня, з таких місць, як Мелітополь і Херсон – районів, які вже кілька місяців окуповані Росією.

«Ми чекали, що почнеться битва за наше місто, — розповіла 55-річна Вікторія Єрмоліна, яка покинула Мелітополь разом із чоловіком і собакою. — Але потім ми почули про референдум і не могли більше ризикувати».
Нелегальні російські референдуми почалися в українських областях — Луганській, Донецькій, Запорізькій і Херсонській — деякі з цих областей лише частково контролюються Росією. Голосування є незаконним як за українським, так і за міжнародним законодавством і здебільшого розглядається як фальсифікація, оскільки напевно завершиться на користь Москви. Але все ж це може відкрити шлях для Кремля, щоб анексувати території, приєднавши їх до РФ.
Це також може почати ескалацію семимісячної війни, оскільки Росія може використати референдуми, щоб нелегітимно заявити, що будь-яка спроба українських сил повернути собі землю є нападом на саму Росію. Голосування триватиме до 27 вересня.
«Це все зрежисовано, і це все фейк, — сказала Єрмоліна про голосування, а її чоловік кивнув поруч. — Росіяни просто напишуть ті цифри, які їм потрібні, і закінчать справу».

Кремль оголосив про референдум настільки швидко, що не встигли зібрати ключову інфраструктуру голосування, повідомляє російський сайт ТАСС. Замість електронного голосування влада роздаватиме мешканцям паперові бюлетені вдома.
67-річна Нінель Лисенко також тікала з Мелітополя. Вона родом з Донецька і була там, коли подібний референдум проводився ще в 2014 році.
«Я бачила що вони там робили, і це все було зрежисовано, — сказала Лисенко. — Що ж ви можете зробити, коли вони прийдуть до вас додому? Як ви можете проголосувати, якщо вони зі зброєю?»
Лисенко визнала, що є певна підтримка Росії в регіонах, де проходить голосування — переважно серед людей похилого віку, які мають теплі спогади про Радянський Союз, — але це далеко не більшість, і багатьох підкуповують гуманітарною допомогою або подвійною пенсією. Але вона сказала, що проросійська підтримка різко зменшується.
«Завдяки цій війні багато людей зрозуміли, що таке Росія насправді», — сказала вона.