11 Червня, 2025

США готуються відправити українців та інших мігрантів з Європи до Гуантанамо

Адміністрація Дональда Трампа готує масштабне розширення використання військової бази у затоці Гуантанамо для тимчасового утримання нелегальних мігрантів. До переліку осіб, яких планують перевезти, потрапили й українці. Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на американських чиновників.

США готуються відправити українців та інших мігрантів з Європи до ГуантанамоЙдеться про тисячі людей з різних країн, серед яких: Україна, Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія, Нідерланди, Польща, Литва, Туреччина та Гаїті. За інформацією видання, адміністрація Трампа не збирається офіційно повідомляти уряди цих держав про такі перевезення.

Зараз американські служби проводять медичний огляд понад 9 тисяч мігрантів, щоб визначити, кого з них можна транспортувати на базу. Гуантанамо відоме у світі як місце утримання підозрюваних у тероризмі після терактів 11 вересня. З того часу база неодноразово ставала об’єктом критики через порушення прав людини.

Чиновники пояснюють підготовку до масових перевезень необхідністю звільнити місця у внутрішніх центрах для мігрантів, які зараз переповнені. Президент Трамп публічно заявляв про намір здійснити найбільшу депортацію в історії США. У Білому домі не приховують, що хочуть збільшити кількість щоденних арештів нелегальних мігрантів до трьох тисяч.

Водночас деякі країни вже дали згоду прийняти своїх громадян назад. Проте американські чиновники вважають, що цей процес відбувається надто повільно, а затримки створюють додаткове навантаження на американські служби. Тому частину людей можуть тимчасово розмістити у Гуантанамо.

США готуються відправити українців та інших мігрантів з Європи до ГуантанамоЩе в січні Трамп заявляв, що до Гуантанамо планують перевезти до 30 тисяч мігрантів. Хоча ці обсяги поки не були реалізовані, останні кроки адміністрації демонструють готовність діяти активніше.

На військовій базі вже зводили наметове містечко на понад три тисячі місць, однак навесні його демонтували — тоді потреби у такій кількості місць не виникло. Нині розглядається варіант розширення діючого центру тримання від 140 до 300 місць.

Білий дім та Департамент внутрішньої безпеки офіційно не коментують підготовку до нової хвилі перевезень. У Пентагоні лише повідомили, що поточні місії бази не змінилися, а обговорення майбутніх планів не ведеться публічно.

Використання Гуантанамо для утримання громадян союзних країн без погодження з їхніми урядами вже викликає занепокоєння серед дипломатів та правозахисників. Для українців ця ситуація — ще один сигнал уважно стежити за розвитком подій.