Сполучені Штати відмовилися підтримати спільну заяву країн “Групи семи” із засудженням російського авіаудару по Сумах, унаслідок якого в передвеликодню Вербну неділю загинули щонайменше 35 людей. Про це повідомляє TVP із посиланням на агентство Bloomberg.
У підготовленому тексті заяви йшлося про те, що цей удар є черговим свідченням прагнення Москви продовжувати війну. Однак адміністрація президента США Дональда Трампа заблокувала документ, пояснивши це бажанням «зберегти простір для переговорів про мир».
Американські посадовці наразі намагаються переконати Кремль погодитися на запропоноване США загальне 30-денне припинення вогню. Україна вже дала згоду на цю ініціативу.
Попри це, європейські лідери жорстко засудили удар по Сумах як воєнний злочин і порушення міжнародного права. Дональд Трамп, зі свого боку, назвав удар «помилкою», тоді як його спецпредставник в Україні Кіт Келлог заявив, що це «перейшло будь-які межі пристойності».
Генсек НАТО Марк Рютте, який у вівторок перебував з візитом в Одесі, назвав атаку на Суми прикладом того, через що «українці пережили так багато болю».
«Підтримка НАТО залишається незмінною. Ми продовжимо допомагати Україні захищатися та стримувати подальшу агресію», — написав він.
Звільнено голову Сумської ОВА
Тим часом уряд України звільнив голову Сумської обласної військової адміністрації Володимира Артюха. За даними місцевої влади, в день авіаудару він організував урочисту церемонію з нагоди представлення 117-ї окремої бригади територіальної оборони в конференцзалі Сум.
Міський голова Конотопа Артем Семеніхін звинуватив Артюха в недалекоглядності й створенні ризику для військових і цивільних. Сам Артюх заявив, що не був ініціатором заходу, а лише був запрошеним гостем.
Крім того, 15 квітня було звільнено ще одного очільника області — голову Луганської ОВА Артема Лисогора. Причини його звільнення в Кабміні не прокоментували.