7 грудня 2024 року в Парижі відбулася зустріч обраного президента США Дональда Трампа з президентом Франції Емманюелем Макроном і президентом України Володимиром Зеленським, пише Axios.
Лідери обговорили ситуацію в Україні та можливі шляхи завершення війни. Зустріч стала першою після перемоги Трампа на виборах і символічно відбулася напередодні його вступу на посаду.
Новий дипломатичний підхід США
Обговорення пройшло на тлі заяви Трампа про призначення відставного генерала Кіта Келлога спеціальним посланцем із питань дипломатії між Україною та Росією. Зеленський висловив готовність до співпраці, а керівник його офісу Андрій Єрмак минулого тижня провів низку зустрічей у Вашингтоні, зокрема з Келлогом, новообраним віцепрезидентом Джей Ді Венсом та радником із національної безпеки Майком Волцом.
Роль Макрона у проведенні зустрічі
За словами джерел, президент Франції Емманюель Макрон доклав значних зусиль, щоб організувати тристоронній діалог. Спочатку Трамп вагався щодо зустрічі, однак зрештою погодився. Зустріч тривала 45 хвилин і, за словами учасників, була «плідною та конструктивною».
Заяви після розмови
Президент Зеленський назвав обговорення «корисним і продуктивним». За його словами, вони домовилися продовжити співпрацю та підтримувати регулярний контакт. Зеленський також наголосив, що всі сторони прагнуть завершити війну справедливим шляхом.
На платформі X Зеленський написав: “Президент Трамп, як завжди, рішучий… ми всі хочемо завершити цю війну якнайшвидше. Мир через силу можливий”.
“Коли ми говоримо про заморожений конфлікт, якщо між нами, то ми про це говорили. Я сказав, що ми більше, ніж хтось у світі, хочемо закінчення війни, і безумовно, дипломатичне закінчення війни принесе більше збереження життів, і ми хочемо цього. Але я наголосив і президенту Макрону, і президенту Трампу: “Ви побачите, Путін не хоче закінчення цієї війни. Тому його треба примусити”, – сказав Зеленський на пресконференції сьогодні, у понеділок.
“Примусити можна тільки, якщо Україна сильна. Україна сильна перед будь-якою дипломатією – це сильна на полі бою армія, це пакети зі зброєю тощо. Це далекобійні системи, безумовно, і ATACMS, і Taurus, і Storm Shadow і Scalp – все це нам дуже сильно потрібно”, – наголосив президент.
Контекст
Зустріч відбулася під час візиту Трампа до Парижа, де він та інші світові лідери взяли участь у церемонії повторного відкриття собору Нотр-Дам. Вступ Дональда Трампа на посаду президента США запланований через шість тижнів, що дає старт новому етапу міжнародних зусиль із припинення війни між Україною та Росією.