В “Укрінформі” презентували результати всеукраїнського соціологічного дослідження “Зміцнення позиції української книги”, проведеного дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги у вересні 2024 року.
Це дослідження охопило рівень читання дітей та дорослих, а також вподобання українців у виборі книжок. Його основними результатами та деталями поділився Український інститут книги у своєму Facebook.
Популярність україномовних видань
У 2024 році три чверті прочитаних книжок були українською мовою. Це на 20% більше, ніж у 2023 році. При цьому близько половини опитаних зазначили, що українська мова є зручною для читання, зберігаючи рівень попереднього року.
Підтримка книгарень
Половина респондентів вважають, що книгарні потребують субсидій навіть у час війни, тоді як третина погоджуються з необхідністю підтримки після завершення війни.
Літературні вподобання
40% українців читають класику, а сучасні українські автори, зарубіжна класика і сучасна іноземна література мають приблизно однакову популярність серед читачів.
Мотивація до читання
Головними причинами читання є любов до книжок, прагнення самовдосконалення, відпочинок, можливість відволіктися та задоволення від пізнання нового.
Обговорення під час круглого столу
Учасники круглого столу, який було проведено під час презентації, зосередилися на низці актуальних питань:
- розвиток бібліотек у регіонах;
- підтримка шкільних бібліотек;
- зменшення використання російської мови серед школярів;
- державна стратегія промоції читання;
- розвиток цифрових сервісів для поширення книжок;
- збереження культурних проєктів у часи війни.
Серед учасників дискусії були представники Українського інституту книги, діячі культури, народні депутати, освітяни та видавці, які наголосили на важливості збереження й підтримки української книжкової сфери.