З 20 по 26 квітня Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів опитування українських біженців для ГО «Центр стратегічних комунікацій «Форум». Були опитані українські біженці, які покинули Україну після 24 лютого 2022 року та наразі проживають у Німеччині, Польщі та Чехії.
Більшість опитаних українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії (66%) скоріше або повністю задоволені нинішніми умовами проживання в новій країні. 28% з них цілком задоволені, а решта 38% — скоріше задоволені. Незадоволені житловими умовами — 26% респондентів.

КМІС також запитав респондентів, чи планують (або намагаються) вони отримати громадянство нової країни проживання. Серед респондентів 7% стверджують, що вже мають громадянство іншої країни (крім України), а ще 12% подали документи та чекають рішення. Водночас майже половина респондентів (45%) не подавали документів, але взагалі хотіли б отримати громадянство іншої країни. Не подали й не планують подавати — 34%.
Крім того, КМІС запитав респондентів, за яких умов вони повернуться в Україну. Найбільше респондентів говорили про нормальну роботу критичної інфраструктури (34%) та безпеку (34%). Далі йдуть житло (26%) і припинення повномасштабного вторгнення (26%). Менше респондентів говорили про можливість працевлаштування (16%) та умови відвідування дітьми школи/дитсадка (13%).
У цьому опитуванні КМІС виходив з того, що ймовірніше, половина респондентів (50%) швидше за все повернеться в Україну, навіть попри те, що більша частка хоче отримати інше громадянство. Однак зазначена оцінка є радше оптимістичним сценарієм у нинішніх умовах.
Респондентів запитували про їхнє ставлення до законопроєкту про множинне громадянство. 23% мають про нього переважно позитивне враження, 34% — переважно негативне. Водночас 37% ставляться нейтрально (а ще 6% не змогли відповісти на запитання).
Коментуючи опитування, заступник директора КМІС А. Грушецький зазначив, що українці, які зараз проживають в Україні, визнають, що країна зазнала потужного демографічного удару і в майбутньому загрожує серйозна проблема. Попередні опитування КМІС показали, що абсолютна більшість тих, хто зараз проживає в Україні, нормально ставляться до українських біженців (які законно залишили Україну), хоча на тлі зростання психологічної напруги та втоми можуть посилюватися тенденції до критичного ставлення.
Грушецький наголосив, що держава, громадянське суспільство та пересічні громадяни повинні відігравати свою роль у підтримці контактів із громадянами за кордоном, працювати з ними, підтримувати зв’язок і мотивувати їх повернутися, а українці за кордоном також повинні мати свою «сферу відповідальності» і повинні бути мотивовані повертатися та докладати відповідних зусиль для підтримки зв’язку з Україною.
