4 Жовтня, 2024

У США пішов з життя український винахідник, без якого могло не бути Apple

Сьогодні, 28 червня 2024 року, на 93-му році життя пішов у засвіти видатний американський науковець українського походження Любомир Тарас Романків. Він залишив незабутній слід в галузі комп’ютерних наук і став одним з провідних дослідників IBM.

У США пішов з життя український винахідник, без якого могло не бути Apple

Як зазначає Вікіпедія, Романків народився 17 квітня 1931 року в Жовкві, що тоді була частиною Польщі, а нині є територією України. У 1957 році він здобув ступінь бакалавра наук в Університеті Альберти, а у 1962 році завершив навчання в Массачусетському технологічному інституті, отримавши ступені магістра та доктора філософії в галузі металургії та матеріалів.

Його наукові досягнення включають співавторство у понад 65 патентах США та публікацію 150 наукових статей. Він був новатором у розробці магнітних тонкоплівкових головок для зберігання даних, що здійснило революцію в технологіях запису та читання інформації на жорстких дисках.

Його винахід уможливив появу жорстких дисків та персональних комп’ютерів. ​Зокрема, як пише «Голос Америки», технологію Романківа для збору свого першого комп’ютера використали в Apple — і без цього винаходу компанії Apple могло б і не бути. Портрет Любомира Романківа розміщений у Залі національної слави США разом із портретом Стіва Джобса.

За свою кар’єру Романків був ушанований численними нагородами, серед яких медаль Перкіна від Товариства хімічної промисловості (1993), технічна польова премія Морріса Н. Лібмана IEEE (1994) та премія Вітторіо де Нора Електрохімічного товариства (1994). У 2012 році він був включений до Національної зали слави винахідників, а у 2014 році став іноземним членом Національної академії інженерії США.

В Україні Любомира Романківа нагородили орденом князя Ярослава Мудрого, державною нагородою за видатні заслуги перед Україною в галузі зміцнення міжнародного авторитету України, в тому числі з розвитку науки.

Окрім наукової діяльності, Любомир Романків був активним учасником української громади та обіймав посаду Начального Пластуна — Головного скаута української скаутської організації «Пласт». Також він був членом Наукового товариства імені Шевченка в США.

У США пішов з життя український винахідник, без якого могло не бути Apple