Сьогодні, 26 червня, Рада Європейського Союзу ухвалила рішення продовжити тимчасовий захист для більш ніж 4 мільйонів українських біженців до 4 березня 2026 року. Це рішення було прийнято у відповідь на триваючу агресію Росії, яка створює небезпечні умови для життя в Україні.
«День у день Росія тероризує український народ своїми бомбардуваннями. Це не є безпечними обставинами. Ті, хто втік від агресії Росії, можуть і надалі розраховувати на нашу солідарність», — зазначила Ніколь де Мур, Державний секретар Бельгії з питань притулку та міграції.
Механізм тимчасового захисту було вперше активовано 4 березня 2022 року, лише через кілька днів після початку масштабного вторгнення російських збройних сил в Україну, і спочатку він мав тривати до 4 березня 2025 року.
Проте, з огляду на поточну ситуацію, Рада ЄС вирішила продовжити його ще на один рік.
Тимчасовий захист забезпечує негайний та колективний захист великій групі переміщених осіб, які прибувають до ЄС через війну. Система зменшує навантаження на національні системи надання притулку, оскільки заяви не потрібно розглядати індивідуально.
Люди, які отримують тимчасовий захист, мають однакові права в усіх країнах ЄС. Ці права включають проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу, соціальну допомогу та доступ до освіти для дітей.
Законодавство ЄС про тимчасовий захист встановлює мінімальні стандарти захисту. Фактичний рівень допомоги може відрізнятися залежно від країни-члена. Згідно зі своїми національними процедурами, країни-члени можуть мати ухвалити додаткові виконавчі акти для формалізації продовження.
Тимчасовий захист є механізмом екстреної допомоги ЄС, який активується за виняткових обставин, що передбачають масовий наплив біженців. Директива ЄС про тимчасовий захист була ухвалена у 2001 році після масштабного переміщення через збройний конфлікт на Західних Балканах, зокрема з Боснії та Герцеговини та Косова. Вперше захист було активовано у відповідь на вторгнення Росії в Україну.