14 Березня, 2025

U4U для українців: біженці у Каліфорнії живуть у страху депортації з США

Українська громада в Північній Каліфорнії охоплена панікою через повідомлення, що адміністрація Дональда Трампа може невдовзі скасувати гуманітарний пароль для 280 тисяч українців, які втекли від війни, і потенційно депортувати їх. Попри те, що це вже спростовувалося владою, люди налякані, пише KQED.

U4U для українців: біженці у Каліфорнії живуть у страху депортації з СШААдвокатка Карен Берд з єврейської організації Jewish Family and Community Services у Конкорді розповіла, що її клієнти задаються численними питаннями: чи будуть їх насильно затримувати, що станеться з їхніми дітьми, народженими у США. Вона радить українцям шукати інші варіанти легалізації, але визнає, що можливостей небагато.

“Рівень тривоги зашкалює. Мені розриває серце за моїх клієнтів. Вони вже бояться війни в Україні, а тепер ще й ризикують втратити безпеку та домівки тут, у США. Я молюся, щоб Америка їх не покинула”, — сказала Берд.

Майбутнє U4U для українців під загрозою

Українці отримали тимчасовий захист та дозвіл на роботу в США завдяки програмі Uniting for Ukraine, започаткованій за адміністрації Джо Байдена. Дональд Трамп зупинив цю програму у свій перший день на посаді, але одразу не скасував статус пароля для українців.

У четвер агентство Reuters повідомило, що адміністрація Трампа розглядає можливість припинення дії гуманітарного пароля вже у квітні. Прес-секретарка Білого дому Каролайн Левітт назвала ці повідомлення “фейковими новинами”, заявивши, що “жодного рішення наразі не ухвалено”. Сам Трамп того ж дня сказав журналістам, що рішення буде ухвалено незабаром: “Ми не хочемо нікому зашкодити, точно не хочемо зашкодити їм”.

“Вони карають українців”

U4U для українців: біженці у Каліфорнії живуть у страху депортації з СШАТривожні новини про можливу депортацію надходять на тлі рішення Трампа припинити військову допомогу Україні, що збільшує страхи серед українських біженців у США. (Наразі допомогу вже поновлено – Ред.)

“Спостерігати, як ця адміністрація діє проти жертв війни, дуже боляче, — сказала Уляна Балабан, уродженка України, яка нині є громадянкою США та мешкає в Сан-Хосе. — Українці, яких я знаю, працюють, не використовують кошти американських платників податків. Це просто несправедливо”.
Її родина досі залишається в окупованому Херсоні.

Жінка також хвилюється за свого брата з аутизмом, який перебуває в США під іншим гуманітарним статусом: “У нього немає куди повертатися. Ми у відчаї”.

Леся Котова, аналітикиня з Пало-Альто, каже, що у неї не залишилося дому, куди можна повернутися. Її будинок у Запоріжжі зруйнований російськими бомбардуваннями.

“Люди налякані та шоковані таким ‘російським’ підходом з боку уряду найкращої країни світу”, — говорить вона.

Балабан, яка отримала американське громадянство, тепер сумнівається в обіцянках США бути захистом для тих, хто шукає прихистку.

“Я завжди думала, що ця країна безпечна для тих, хто шукає порятунку. Але зараз я так більше не відчуваю”, – зазначила жінка.