Українські посадовці розпочали високопрофільні переговори з командою новообраного президента Дональда Трампа, щоб зменшити розбіжності щодо мирного врегулювання війни з Росією ще до офіційного вступу Трампа на посаду, пише MSN із посиланням на The Wall Street Journal.
За даними джерел, близьких до переговорів, керівник Офісу президента Андрій Єрмак провів зустріч із Кітом Келлогом, якого Трамп обрав спеціальним посланцем у справах Росії та України, а також із Майком Волтцом, майбутнім радником із національної безпеки. На обговореннях також був присутній обраний віцепрезидент Джей Ді Венс.
Келлог підтримує ідею подальшого постачання зброї Україні, стверджуючи, що це надасть Трампу перевагу у переговорах із Москвою. Водночас команда Трампа скептично ставиться до перспективи членства України в НАТО — ключової гарантії безпеки, яку наполягає Київ.
Готовність до миру, але на своїх умовах
Андрій Єрмак, який перебуває у Вашингтоні, зустрівся із Сюзі Вайлз, майбутнім керівником апарату Білого дому. Єрмак планує показати новій адміністрації готовність України до миру, але лише за умови його стабільності.
“Нестабільний, тимчасовий мир не відповідає інтересам США чи України”, — заявило джерело, знайоме з позицією Києва.
Президент Володимир Зеленський раніше зазначав, що Україна може погодитися на припинення вогню за умови, що їй дозволять приєднатися до НАТО. Київ планує повернути окуповані території шляхом дипломатії, а не силою.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у своєму листі до 32 країн-членів НАТО наголосив: “Ми не приймемо жодних альтернатив, сурогатів чи замінників.”
Виклики та перспективи
Адміністрація Трампа розглядає варіанти мирного врегулювання, які можуть включати визнання російської окупації частини української території та відтермінування вступу України до НАТО.
Попри це, Київ налаштований відстоювати свої позиції. “Українці виставляють максималістські вимоги перед можливими переговорами”, — зазначив аналітик Міжнародної кризової групи Лучіан Кім.
Як саме розвиватимуться перемовини, залишається відкритим питанням. Однак очевидно, що зміна адміністрації США відкриває нові перспективи для вирішення війни.