18 Липня, 2024

Україна та Польща уклали безпекову угоду: там є пункт про повернення громадян додому

Україна підписала двосторонню угоду про безпеку з Польщею у Варшаві в понеділок — угоду, спрямовану на зміцнення зв’язків з одним із найближчих союзників країни під час війни, повідомляє Politico.

Україна та Польща уклали безпекову угоду: там є пункт про повернення громадян додому

Польща вже надала 44 пакети військової допомоги Україні на суму 4 мільярди євро і зобов’язалася надати кілька додаткових цього року та в наступному десятилітті.

«Лише разом Україна та Польща можуть бути вільними та сильними. Це єдиний спосіб, яким ми можемо захиститися від російського терору і захистити нашу свободу та незалежність», — йдеться в спільній заяві президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска.

Польща також пообіцяла подальше навчання українських військових і продовження функціонування як логістичного хабу Києва, сприяючи доставленню західної зброї через свою територію. Україна пообіцяла реформуватися, ділитися розвідданими та уроками, отриманими на полі бою, з Варшавою та сприяти модернізації польських збройних сил, йдеться в заяві офісу президента України.

«Ми розглядаємо кожне слово в цій угоді як взаємні зобов’язання — не порожні обіцянки, — сказав Туск, додаючи: Ми дуже добре знаємо, що ця війна, якщо закінчиться погано, закінчиться погано не тільки для України, але й для Польщі, для всієї Європи та всього західного світу».

Україна на цей час підписала 20 таких двосторонніх угод про безпеку зі своїми союзниками; Польща збільшує загальну кількість до 21. Вони включають конкретні положення про довгострокову військову та фінансову допомогу і навчання українських військових, а також постачання зброї, але не зобов’язують підписантів вступати у війну на боці України.

Польська угода має кілька унікальних пунктів порівняно з іншими угодами, підписаними Україною.

Польща погодилася заохочувати українських громадян повертатися в Україну для служби в українській армії на прохання Києва. У Польщі проживає понад 1 мільйон українських біженців.

Зеленський і Туск також домовилися обговорити можливість збивання російських ракет і безпілотників, випущених у напрямку Польщі. Кілька таких зброї перетнули повітряний простір Польщі, але Варшава не перехоплювала їх.

Варшава також розгляне можливість постачання ескадрильї винищувачів МіГ-29, якщо це не підриватиме її власну безпеку, йдеться в угоді. Польща вже пожертвувала Україні 10 своїх літаків радянської епохи.

Україна та Польща уклали безпекову угоду: там є пункт про повернення громадян додому