5 Грудня, 2024

Українські біженці у світі: що варто знати про поточну ситуацію

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну спричинило масштабне переміщення населення, яке вже вважають найбільшим в Європі з часів завершення Другої світової війни, нагадує People in Need.

Українські біженці у світі: що варто знати про поточну ситуаціюБлизько третини населення країни було змушене залишити свої домівки, і навіть через понад два роки після початку війни понад десять мільйонів українців ще не можуть повернутися додому. Близько чотирьох мільйонів є внутрішньо переміщеними особами, а понад шість мільйонів знайшли прихисток за кордоном, у тому числі в європейських країнах та за океаном.

Складнощі масової міграції

Масове переміщення українців унаслідок війни – це не просто втеча до найближчої безпечної країни. У багатьох випадках переміщення стало складним і тривалим. Деякі українці залишаються за кордоном, періодично повертаючись до України, спираючись на давні традиції сезонної трудової міграції. Мільйони людей повернулися додому, але переважно не до своїх рідних місць.

Європейська картина міграції

Згідно з оцінками Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR), близько шести мільйонів українських біженців перебувають нині в Європі. Найбільше українців прийняла Німеччина, де зараз мешкає понад 1,1 мільйона українських біженців. У Польщі залишається близько 970 тисяч з тих, кому було надано тимчасовий захист, але міграція на польсько-українському кордоні є дуже активною: щоденно тисячі українців здійснюють короткотермінові перетини для відвідування рідних.

Особливої уваги заслуговує Чехія, де кількість українських переселенців на душу населення є найвищою в ЄС – близько 35 біженців на 1000 жителів.

Північна Америка

Українські біженці у світі: що варто знати про поточну ситуаціюСуттєва кількість українців обрала для себе прихисток за океаном – у Канаді та США. Майже всі з приблизно 270 000 українців, які втекли до США, отримали або тимчасовий захищений статус, або (для тих, хто прибув після 1 квітня 2022 року) спеціальну гуманітарну візу, надану в рамках програми Uniting for Ukraine, яка дозволяє отримати спеціальну візу, тривалістю на два роки, під опікою родичів або спонсорів.

Канада прийняла близько 300 000 українців завдяки спеціальній програмі CUAET, яка надає можливість отримати дозволи на роботу і навчання.

Повернення додому

Попри все, багато українців вже повернулися додому. Однак, згідно з опитуваннями, більшість біженців прагнуть повернутися з-за кордону лише за умови наявності роботи, житла і безпеки.