Голова асоціації виноробів на півдні України Георгій Молчанов добре знає, як вирощувати виноград; але не дуже знає, як вирощувати його серед нерозірваних мін, розповідає News Tribune.
Але саме в такій ситуації він опинився після того, як російська ракета скинула вибухівку на його виноградник поблизу портового міста Миколаїв у серпні 2022 року, через шість місяців після вторгнення Росії. Збитки та небезпека, які принесли міни його бізнесу, стали одним із багатьох катастрофічних наслідків більш ніж дворічної війни для східноєвропейської країни.
Тепер, завдяки спільним зусиллям міжнародної некомерційної організації Roots of Peace, Rotary International та виноробні Grgich Hills Estate у долині Напа, Молчанов робить кроки, необхідні для відновлення та зцілення своєї пораненої землі.
Спочатку Roots of Peace та Rotary International надали йому експертизу та матеріали, необхідні для безпечного знешкодження мін. Потім ці групи об’єдналися, щоб привезти його та ще п’ятьох українських виноробів до Grgich Hills у Резерфорді. Під час тижневого перебування там вони дізналися про регенеративне органічне землеробство — аграрний метод, який надає пріоритет здоров’ю ґрунту та балансу екосистеми.
«Ми обговорюємо, як повернути природу, як повернути вина, не завдаючи шкоди… цій землі», — сказав Молчанов, голова Асоціації ремісничих виноробів у чорноморському регіоні України. У нього та його колег-підприємців є ще одна мета: донести повідомлення, що попри війну український народ залишається стійким і з нетерпінням чекає на мирне життя.
«Люди в Україні все ще живі, — сказала Світлана Цибак, власниця та генеральна директорка виноробні Бейкуш, також розташованої в районі Миколаєва. — Так, війна у нашій душі, у нашому житті, але ми маємо… жити нашим життям, тому, звісно, ми повинні працювати».
Цибак сказала, що російські війська перебувають за чотири милі від її виноградника, але війна безпосередньо не вплинула на її діяльність. Її виноробня почала експортувати вино до Сполучених Штатів шість місяців тому. Вона зазначила, що хоче дізнатися, як розширити присутність українського вина на ринку США.
Хайді Кун, каліфорнійська активістка за мир, яка заснувала Roots of Peace, працює десятиліттями над видаленням наземних мін зі зруйнованих війною земель, які згодом допомагає перетворити на виноградники, сади та овочеві поля. Rotary International, яка протягом багатьох років співпрацює з Roots of Peace, допомогла спланувати програму для українських виноробів і профінансувала їхню подорож до Каліфорнії.