Українська кухня славиться своїми традиційними стравами, які базуються на простих і доступних інгредієнтах – злакових і овочах. У минулому наші предки часто готували з борошна, круп, картоплі, капусти, буряка та грибів, розповідає “Радіо Трек”.
Проте деякі з цих страв сьогодні рідко можна побачити на столі. Ось 10 кулінарних шедеврів української кухні, які поступово відходять у забуття:
Саламаха – каша козаків
Саламаха (соломаха) була популярною серед козаків завдяки своїй простоті та ситності. Готували її з гречаного борошна, яке заварювали в окропі, додаючи сало, смалець і часник для більш насиченого смаку.
Зубці – солодкий смак дитинства
Ця страва нагадувала кутю, адже готувалася з ячменю та конопляного насіння. Зубці були трохи солодкуватими, тому особливо подобалися дітям, однак зникли з українського столу наприкінці XIX століття.
Крупник – рідке пюре з круп
Страва, схожа на рідке пюре, що готувалася на воді або м’ясному бульйоні. Вона була простою, але поживною завдяки крупам, заправленим смаженим салом із цибулею.
Кваша – старовинний кисіль
За консистенцією нагадувала густий кисіль, який варили з гречаного або житнього борошна. Влітку її підсолоджували ягодами, а взимку – сухофруктами, створюючи сезонні смакові варіації.
Тетеря – невигадлива, але калорійна
Проста каша з пшона, збагачена гречаним борошном для густоти. У будні її заправляли цибулею чи маслом, а у святкові дні могли додати м’ясний або рибний бульйон.
Книші – коржі для святкових подій
Традиційні коржі чи щільні тістяні пиріжки, начинені смаженим салом із цибулею, які часто готували під час посту або на поминальні обіди. У Західній Україні їх наповнювали гречаною кашею та картоплею.
Душенина – ароматне тушковане м’ясо
Страва з м’яса, овочів і прянощів, які тушкували в глиняному горщику. Її часто подавали на весіллях, адже вона поєднувала багатий смак і поживність.
Шпундра – м’ясо в буряковому квасі
Тушковані свинячі ребра, приготовані з буряком у буряковому квасі. Ця страва вирізняється своєю кисло-солодкою ноткою та особливо добре смакує з картоплею.
Шулики – десерт на Маковея
Коржі, які традиційно готували до свята Маковея. Їх поливали медом, посипали маком і подавали як смачний та поживний десерт.
Вергуни – хрустке печиво
Печиво, приготоване з тіста на сироватці чи маслянці, яке смажили у киплячій олії. Схоже на відомий у радянські часи “хворост”. Вергуни готували на вечорниці чи для частування колядників, додаючи до святкового настрою.
Ці страви не лише смачні, а й мають багату історію, що нагадує нам про кулінарну спадщину України. Відроджуючи ці рецепти, ми зберігаємо частинку нашої культури.