Президент України Володимир Зеленський хоче, щоб біженці повернулися для підтримки економіки, що потерпає від війни, та для опору Росії. Тим часом у багатьох країнах Центральної та Східної Європи спостерігається нестача робочої сили, і такі країни, як Польща та Чехія, не хочуть втрачати людей, повідомляє Financial Post із посиланням на Bloomberg.
Тиск посилився після того, як Зеленський у своєму новорічному зверненні сказав українцям, що вони повинні вирішити, чи є вони біженцями чи громадянами — або, як він сказав, жертвами чи переможцями — і що настав час для країни бути разом. Недавній прорив на російську територію поставив Москву в скрутне становище та підняв моральний дух в Україні.
На початку війни близько 17 мільйонів українців — понад третина довоєнного населення — залишили свої домівки. Понад 6 мільйонів залишаються біженцями за кордоном. Український центральний банк прогнозує, що цього року країну залишать ще 400 тисяч людей через труднощі, такі як регулярні відключення електроенергії та загрози для енергетичної інфраструктури. Зусилля щодо «поглиблення інтеграції» українців у країнах-приймачах стали стимулом, йдеться у звіті від 1 серпня.
Зеленський намагається отримати допомогу від своїх союзників для повернення більшої кількості чоловіків призовного віку в Україну, звертаючись до них на двосторонніх зустрічах за допомогою. Чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати з України через війну. У травні в Україні було ухвалено закон про мобілізацію, який має поповнити лави армії сотнями тисяч військових.
Політики від Польщі до Угорщини заявили, що не відправлять біженців назад, поки триває війна. Але існує також ключова економічна причина залишити їх, особливо в країнах, чиє керівництво останніми роками виступало проти імміграції.
На додаток до українців, які вже оселилися в Польщі до війни, країна продовжує прихищати близько 950 тисяч біженців. Їхній внесок у валовий внутрішній продукт становив від 0,7% до 1,1% минулого року. Звіт показав, що українські сім’ї-біженці в Польщі самі себе забезпечують, причому 80% їхніх доходів надходить від роботи.
У Чехії українські біженці заплатили майже вдвічі більше податків у першому кварталі цього року, ніж отримали у вигляді соціальних виплат, згідно з даними Міністерства праці. Країна також має найнижчий рівень безробіття в Європейському Союзі — 2,7%, що ускладнює пошук працівників. Більшість із 350 000 українців у країні — жінки з дітьми, але з тих, хто працездатного віку, 72% працевлаштовані, хоча переважно на менш кваліфікованих посадах, ніж вони обіймали вдома.