Через понад два роки після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну світ бачить, який значний вплив продовжує мати ця війна на дітей, що опинилися у вирі ворожого насильства, зазначає американський канал KTVU.

Десятки яскравих малюнків і картин зараз виставлені в Університеті штату Сан-Хосе у Каліфорнії. Бібліотека імені доктора Мартіна Лютера Кінга стала домом для творів мистецтва, створених дітьми, яких було переміщено через війну в Україні, у новій виставці під назвою «Діти малюють війну, а не квіти».
Гізер Холмс з KTVU обговорила ці твори з доктором Юлією Госарт, українкою родом із Черкас, організаторкою виставки та асистенткою професора Школи інформації Університету штату Сан-Хосе.
«Ці малюнки є матеріальним втіленням війни в Україні. На відміну від джерел пропаганди, це конкретні докази війни. Це те, що діти відчувають та малюють. Це важливе джерело інформації про те, що відбувається в Україні, а також про сучасний характер війни», — зазначила пані Юлія.
Художники мають вік від 4 до 16 років. За словами Юлії Госарт, молодші діти малюють здебільшого конкретні об’єкти, військові дії, бойові сцени, багато зброї. Це те, що вражає у війні. Ці маленькі діти тільки вчаться концептуалізувати світ через малюнки, тож те, що вони малюють, — це те, що вони пережили або бачили.

Один малюнок показує зруйновану школу, на іншому 9-річний хлопчик намалював солдата, який направляє зброю на жінку в одній руці, а з іншого боку видно солдата в калюжі крові. Ці малюнки надають докази воєнних злочинів проти найбільш вразливих. І вони можуть бути використані як свідчення проти злочинів війни, упевнена пані Юлія.
«Є багато зображень від старших дітей, які переважно символізують дім, надію та культурний опір. Багато малюнків із соняшниками, національною квіткою України, а також калиною, яка символізує стійкість. Ви бачите багато українських кольорів, і ви бачите, що Україна стоїть міцно, попри всі жахи цієї війни», — зазначила доктор Госарт.
Вона наголошує — виставка є дуже важливою і для українців, бо вони бачать підтримку американців. Пані Юлія висловила надію на те, що експозиція подорожуватиме Сполученими Штатами і багато людей зможуть побачити її, дізнавшись більше про війну через прямий досвід, який передано на цих малюнках.
