9 Травня, 2025

Червоний, зелений, з рибою, з вишнями: види та смаки українського борщу

В українській кухні виділяють три основні види борщу – червоний, зелений і холодний. Кожен регіон має свої особливості приготування цієї страви, що додає національній кухні унікального колориту. Детальніше про це розповідає Smachno 24.

Червоний, зелений, з рибою, з вишнями: види та смаки українського борщу

Зелений, або щавлевий борщ, традиційно готують навесні. Основними інгредієнтами є молодий щавель і картопля, до яких додають варене яйце, порізане шматочками, та сметану. Іноді до зеленого борщу додають кропиву або лободу, що робить його ще більш насиченим. Може бути там і буряк.

Холодний борщ, популярний на початку літа, відрізняється тим, що для його приготування варять лише буряк та картоплю, а всі інші інгредієнти додають сирими. Найбільш відомий та різноманітний борщ – це червоний з капустою, який має безліч рецептів і є найпопулярнішим в Україні.

Раніше буряк для борщу завжди квасили, і страву готували на буряковому квасі. Проте, майже століття тому його замінили помідори та томатна паста. На Галичині для борщу досі використовують буряковий квас, додаючи до страви гриби й чорнослив. На Прикарпатті популярний гуцульський борщ із білого буряка.

Гастрономічною візитівкою Винниці є борщ із вишнями. Для Львова характерний борщ без капусти, для Києва – з бараниною та яловичиною, для Полтави – на гусячому бульйоні. У борщ по-харківськи навіть додають пиво, що надає йому унікального смаку.

На Донеччині справжнім вважають борщ без м’яса, до якого додають рибні консерви. Оскільки консерви містять томат, до страви вже не кладуть помідори чи томатну пасту. В одеському борщі також присутня риба, яку попередньо обсмажують і додають до майже готової страви. Після цього борщ настоюється протягом 1,5-2 годин. В інших приморських регіонах України теж готують рибні борщі.

На Чернігівщині до борщу додають велику кількість різноманітних овочів, серед яких можна знайти навіть кислі яблука. У Поліссі ранньою весною борщ готують без буряка, підкислюючи його лісовими ягодами, зокрема журавлиною. У деяких регіонах до борщу кладуть навіть такий цікавий інгредієнт, як в’ялені грушки, що робить страву особливою.

Український борщ – це більше, ніж просто страва. Це національне надбання, що втілює в собі багатство культурних та кулінарних традицій кожного регіону країни.

Червоний, зелений, з рибою, з вишнями: види та смаки українського борщу