З кінця травня Україна отримала можливість вражати російські війська та системи протиповітряної оборони на відстані 20 кілометрів (12 миль) від кордону в Харківській області. Москва відкрила новий фронт в цьому регіоні 10 травня, захоплюючи село за селом у стрімкому наступі, який застав українські війська зненацька, нагадує AP.

Хоча цей крок не є панацеєю, він значно уповільнив темп Росії, дозволяючи українським військам робити поступи вздовж північно-східного кордону, зокрема нещодавно відвоювавши території на південний захід від Вовчанська, за даними місцевих звітів. Бригади там повідомили, що високомобільні артилерійські ракетні системи (HIMARS) були запущені через кілька годин після отримання дозволу, знищивши комплекс протиповітряної оборони, оснащений для запуску смертоносних ракет.
На той час ставки були високими, оскільки українські військові лідери очікували нового наступу, спрямованого на відволікання військ від інших інтенсивних бойових дій у Донецькій області. Перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк повідомив Associated Press, що щонайменше 90 000 російських військових глибоко на російській території готувалися до нового наступу. Він зазначив, що завдяки американській зброї з’явилася можливість нейтралізувати цілі колони російських військ.
Динаміка майже відразу змінилася, дозволяючи українським силам стабілізувати цю частину лінії фронту. Українські захисники біля стратегічної зони на північ від Харкова, де тривають бої за відбиття російських військ, повідомили, що ворожі війська перемістили свої позиції на кілька кілометрів назад.
«Тактика змінилася» в результаті покращеної здатності України завдавати ударів, сказав командир взводу бригади «Хартія». Раніше вони могли вражати лише наступаючу піхоту; тепер вони можуть використовувати більше артилерії проти російських вогневих точок.
Рішення США було ухвалено в останню мить, після численних зусиль українських офіційних осіб, саме коли війська готувалися до боїв у передбаченні відкриття Росією нового фронту на північному сході.
Українські чиновники сподіваються переконати американських союзників дозволити використання ATACMS проти конкретних цілей. Але вважають, що лише критичні умови на полі бою, ймовірно, змусять американських офіційних осіб відступити від цього обмеження, як це і було з ситуацією на Харківщині.
